Papierosy i hipnoza

Od lat nie mogę rzucić palenia, chociaż bardzo chcę. W Internecie przeczytałem, że bardzo skuteczna jest hipnoza. To prawda? Gdzie znaleźć dobrego hipnotyzera?

Odpowiada Bronisław Hońca:

Hipnoza może pomóc, oferty hipnotyzerów, którzy zajmują się "uwalnianiem" od palenia, znajdzie Pan chociażby w internecie. Jednak nim Pan zdecyduje się na wizytę u hipnotyzera, zachęcam Pana do refleksji nad tym do czego Panu służy palenie. Na tę kwestię możemy spojrzeć przynajmniej na kilka sposobów. Najprostsze to spojrzenie na palenie jako nałóg, czyli w uproszczeniu paląc reguluje Pan sobie emocje. Tu warto się zastanowić, co w tym jakże ważnym mechanizmie zajmie miejsce palenia, kiedy Pan to ostatnie już rzuci? Sama hipnoza usunie być może nawyk sięgania po papierosa, natomiast mechanizm uzależnienia pozostanie. Proszę się zastanowić czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do psychoterapeuty i przyjrzenie się w ciszy gabinetu Pana indywidualnym przyczynom palenia. Na pewno praca nad lepszym kontaktem z własnymi emocjami, a w szczególności złością, może znacznie ułatwić rozstanie się dymkiem.

Na palenie można również spojrzeć z perspektywy psychoterapii systemowej: wtedy palenie może się okazać szczególnym rodzajem więzi np. z rodzicem. Wreszcie można na palenie spojrzeć jako na swego rodzaju samobójstwo na raty, bo przecież trudno zaprzeczyć, że jest to jakaś forma zabijania siebie, o czym wymownie mówią teksty na opakowaniach papierosów. Tutaj można się zastanowić "dlaczego chcę siebie zabić?", "po co sobie to robię?", a dalej "o co jestem na siebie lub kogoś zły?".

Jak widać palenie papierosów, a jeszcze bardziej chęć rozstania się z nałogiem, może być znakomitą okazją do lepszego poznania siebie, własnych, nie rzadko ukrytych motywacji, polepszenia jakości własnego życia. Bez dymu papierosowego. Powodzenia!

Zobacz wszystkie porady psychologiczne

Więcej o: