Żelazo, a niedoczynność tarczycy

Czy przy zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy, należy przyjmować żelazo? Czy to jest zawsze konieczne, a jeśli tak, to jak długo?

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

W niedoczynności tarczycy rzeczywiście może występować niedobór żelaza. Przyczyną tego niedoboru jest zaburzenie wchłaniania żelaza w jelitach z powodu zwolnionej perystaltyki, a także - w przypadku kobiet - zwiększona utrata z powodu obfitych miesiączek.

Nie jest to jednak zaburzenie występujące w każdym przypadku i nie należy przyjmować żelaza bez wykazania jego niedoboru w badaniach laboratoryjnych! Wśród badań poziom żelaza, ferrytyny, morfologia krwi ze szczególnych zwróceniem uwagi na wartość hemoglobiny (Hb) i wielkość krwinki czerwonej (MCV) - zmniejszona przy niedokrwistości z niedoboru żelaza, mają najistotniejsze znaczenie.

Jeśli chodzi o czas przyjmowania preparatów żelaza, to należy wykonać kontrolne badania laboratoryjne po około 3 tygodniach i - jeśli leczenie jest skuteczne i widać poprawę w wynikach badań - kontynuować przyjmowanie preparatów jeszcze przez 4, 5 miesięcy dla uzupełnienia zapasów żelaza.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: