Rzeczywiście, obecnie nie ma szczepionki, która chroniłaby przed boreliozą. Pozostają więc działania profilaktyczne, które mogą uchronić przed ugryzieniem przez kleszcza.
Przede wszystkich należy unikać terenów leśnych, w których duży odsetek kleszczy jest nosicielami borelii. Informacje dotyczące lokalnej sytuacji epidemiologicznej boreliozy można uzyskać m.in. w lokalnej poradni zdrowia lub stacji sanepidu. Przed każdą wyprawą do lasu, należy odpowiednio się ubrać - tzn. założyć buty zakrywające całą stopę, odzież z długimi rękawami, długie spodnie i czapkę. Dobrze jest zadbać o to, żeby ubrania były białe lub bardzo jasne - wtedy łatwiej jest zauważyć pełzającego kleszcza. Skuteczne w odstraszaniu kleszczy są repelenty (w sprayu lub w kremie) zawierające dietylotoluamid (DEET) w stężeniu co najmniej 20% (dla dzieci lepiej stosować preparaty słabsze - do 10%).
Ważne jest, by po każdym pobycie na terenach leśnych dokładnie sprawdzić skórę w poszukiwaniu kleszczy. Szczególnie uważnie należy obejrzeć okolice pępka, pachy, skórę głowy i okolice krocza - to w tych miejscach panują najkorzystniejsze warunki dla kleszczy i jednocześnie najłatwiej jest je tam przeoczyć.
W przypadku ugryzienia przez kleszcza - nie wolno panikować. Po pierwsze - nie każdy kleszcz jest nosicielem borelii. Po drugie - ryzyko zakażenia boreliozą przez kleszcza, który jest wczepiony w skórę krócej niż 24 godziny jest minimalne. Kleszcza należy usunąć pęsetą lub za pomocą specjalnych płytek, które można zakupić w aptece. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć jednym szybkim ruchem, uważając by go nie zmiażdzyć i nie wykręcać. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować żadnych olejków, alkoholu ani maści - wywołują one efekt odwrotny do zamierzonego i zwiększają ryzyko zakażenia boreliozą. Jeżeli nie mamy możliwości wyciągnięcia kleszcza samemu, lub zwyczajnie boimy się tego zrobić - można zgłosić się do lekarza, który zrobi to za nas.
Po usunięciu kleszcza należy przez kilka tygodni obserwować skórę w miejscu ugryzienia - jeżeli na skórze pojawi się zaczerwienienie, które będzie się powiększać - prawdopodobnie doszło do rozwoju choroby i trzeba rozpocząć antybiotykoterapię.