Szczepionka przeciw boreliozie

Czy to prawda, że przeciw boreliozie nie ma szczepionki? Jak zatem chronić się przed tą groźną chorobą?

Rzeczywiście, obecnie nie ma szczepionki, która chroniłaby przed boreliozą. Pozostają więc działania profilaktyczne, które mogą uchronić przed ugryzieniem przez kleszcza.

Przede wszystkich należy unikać terenów leśnych, w których duży odsetek kleszczy jest nosicielami borelii. Informacje dotyczące lokalnej sytuacji epidemiologicznej boreliozy można uzyskać m.in. w lokalnej poradni zdrowia lub stacji sanepidu. Przed każdą wyprawą do lasu, należy odpowiednio się ubrać - tzn. założyć buty zakrywające całą stopę, odzież z długimi rękawami, długie spodnie i czapkę. Dobrze jest zadbać o to, żeby ubrania były białe lub bardzo jasne - wtedy łatwiej jest zauważyć pełzającego kleszcza. Skuteczne w odstraszaniu kleszczy są repelenty (w sprayu lub w kremie) zawierające dietylotoluamid (DEET) w stężeniu co najmniej 20% (dla dzieci lepiej stosować preparaty słabsze - do 10%).

Ważne jest, by po każdym pobycie na terenach leśnych dokładnie sprawdzić skórę w poszukiwaniu kleszczy. Szczególnie uważnie należy obejrzeć okolice pępka, pachy, skórę głowy i okolice krocza - to w tych miejscach panują najkorzystniejsze warunki dla kleszczy i jednocześnie najłatwiej jest je tam przeoczyć.

W przypadku ugryzienia przez kleszcza - nie wolno panikować. Po pierwsze - nie każdy kleszcz jest nosicielem borelii. Po drugie - ryzyko zakażenia boreliozą przez kleszcza, który jest wczepiony w skórę krócej niż 24 godziny jest minimalne. Kleszcza należy usunąć pęsetą lub za pomocą specjalnych płytek, które można zakupić w aptece. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć jednym szybkim ruchem, uważając by go nie zmiażdzyć i nie wykręcać. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować żadnych olejków, alkoholu ani maści - wywołują one efekt odwrotny do zamierzonego i zwiększają ryzyko zakażenia boreliozą. Jeżeli nie mamy możliwości wyciągnięcia kleszcza samemu, lub zwyczajnie boimy się tego zrobić - można zgłosić się do lekarza, który zrobi to za nas.

Po usunięciu kleszcza należy przez kilka tygodni obserwować skórę w miejscu ugryzienia - jeżeli na skórze pojawi się zaczerwienienie, które będzie się powiększać - prawdopodobnie doszło do rozwoju choroby i trzeba rozpocząć antybiotykoterapię.

Więcej o: