Grunt to mocne plecy

Ból karku i ramion to częsta dolegliwość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Właśnie tu, u nasady szyi i rąk, gromadzą się wszystkie nasze stresy, napięcia - problemy, z którymi zmagamy się

codziennie. Ulgę mogą nam przynieść proste ćwiczenia i zabiegi rozluźniające napięte jak postronki mięśnie. Trzeba tylko wykonywać je regularnie.

Gdy wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, nasze ramiona opadają, ze zmęczenia garbimy się i pochylamy głowy. Stres i zamieszanie

całego dnia spinają ciasną obręczą okolice karku, łopatek i ramion. Mięśnie są jednocześnie i napięte, i boleśnie naciągnięte.

Im bliżej wieczora, tym obejmujący nas gorset bólu staje się ciaśniejszy. Takie dolegliwości co jakiś czas mogą się zdarzyć każde mu z nas. Jeśli się powtarzają, a my je zlekceważymy, z czasem ból okazjonalny na pewno przerodzi się w przewlekły. Zmieni się postawa ciała - prosta linia ramion

wygnie się w opadający łuk. Ból i sztywność karku będą się pogłębiać. Warto wiedzieć, że są proste sposoby pozwalające w domowych warunkach wzmocnić i rozluźnić mięśnie górnej części pleców. Regularne ich wykonywanie z pewnością przyniesie ulgę.

embed

Rozkoszne odprężenie

Oprócz ćwiczeń stosuj także inne metody rozluźnienia mięśni.

l. Ciepłe okłady. Na okolice napiętych mięśni przykładaj termofor lub podgrzany w wodnej kąpieli żelowy kompres. Dobrze rozluźnia mięśnie bardzo ciepła kąpiel. Postaraj się zanurzyć w wodzie aż po nasadę włosów, by rozgrzały się i odprężyły ramiona i kark. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, kierując na ramiona i kark strumień ciepłej wody z prysznica.

2. Masaż. Świetnie zrobi ci masaż wykonany np. przez męża. Wygodnie usiądź lub połóż się na brzuchu, a on niech stanie za tobą. Niech położy ci obie dłonie na ramionach tak, by kciuki spoczywały na karku, a pozostałe palce obejmowały ramiona na wysokości obojczyków. Delikatnie uciskające i koliste ruchy pobudzą krą że nie, rozgrzeją i rozluźnią napięte mięśnie.

3. Dobry sen. Jeśli masz właściwie dobrany (ani za miękki, ani za twardy) materac i poduszkę odpowiadającą naturalnym krzywiznom linii szyi, karku i ramion, spokojny sen pomoże ci w odprężeniu napiętych mięśni. Osoby żyjące w ciągłym napięciu przed snem powinny zadbać o wyciszenie i pełny relaks. Pomoże w tym uspokajająca herbatka ziołowa, muzyka relaksacyjna, pogodna lektura.

4. Relaks w ciągu dnia. Naucz się prostych technik relaksacji. Rób w ciągu dnia kilka przerw, podczas których możesz posłuchać spokojnej muzyki, zrobić kilka głębokich wdechów, położyć się i próbować rozluźnić wszystkie partie mięśni. Pomoże również dodatek relaksujących i znoszących napięcie mięśni olejków (np. lawendowego, goździkowego, z geranium, majeranku, rozmarynu).

Ten i inne domowe sposoby leczenia znajdziesz w książce Rodzinny poradnik medyczny

embed