Złośliwy guz rabdoidalny

Zmiany nowotworowe w ludzkim organizmie mogą pojawiać się z bardzo różnych przyczyn i niezależnie od wieku chorego. W przypadku złośliwego guza rabdoidalnego w grupie największego ryzyka są małe dzieci, szczególnie te, które nie ukończyły jeszcze trzech lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Złośliwy guz rabdoidalny - przyczyny i grupy ryzyka

Mimo że bezpośrednia przyczyna rozwoju nowotworu złośliwego guza rabdoidalnego nie jest znana, to łączy się go z mutacją genetyczną. Sprawia ona, że rak zajmuje zazwyczaj nerki (w innych narządach pojawia się niezwykle rzadko) lub struktury zbudowane z tkanki łącznej. Ma bardzo agresywny przebieg i zbyt późne rozpoznanie nie daje niemal żadnych szans na uratowanie pacjenta.

Złośliwy guz rabdoidalny przez wiele lat uchodził za wariant tzw. raka (guza) Wilmsa (jeden z wczesnodziecięcych nowotworów nerek), jednak dokładniejsze badania uznały go za odrębną jednostkę chorobową.

Nazwa "złośliwy guz rabdoidalny" pochodzi od wyglądu guza, który histologicznie przypomina mięsaka prążkowanokomórkowego.

Nazewnictwo łacińskie złośliwego guza rabdoidalnego to rhabdomyosarcoma. Jako jeden z groźniejszych nowotworów złośliwych jest chorobą bardzo rzadką, atakującą przede wszystkim dzieci, we wczesnej fazie rozwoju. Zaobserwowano przypadki zachorowania na złośliwego guza rabdoidalnego w obrębie innych tkanek, w tym wątrobie, czy centralnym układzie nerwowym.

Złośliwy guz rabdoidalny - objawy


Początkowa faza rozrostu guza rabdoidalnego nie daje żadnych objawów. Ponieważ choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia to dopiero zajęcie kolejnych narządów i towarzyszące im dolegliwości budzą niepokój.

Złośliwy guz rabdoidalny - leczenie


Wadliwy gen zazwyczaj przekazywany jest przez jednego z rodziców, jednak sama jego obecność nie musi oznaczać zachorowania. Bez odpowiedniego czynnika aktywującego nie powstanie. Niestety medycyna i nauka nadal go nie poznały. Wczesne wykrycie i wprowadzenie leczenia mogą uratować życie dziecka.

Więcej o: