Nadpotliwość - przyczyny

Człowiek wytwarza w ciągu dnia ok. 1 litra potu. Osoby cierpiące na hiperhydrozę, czyli nadpotliwość, w stresujących sytuacjach czy pod wpływem silnych emocji mogą "wypocić" nawet dziesięć razy więcej płynu. Choć ta wyjątkowo dokuczliwa przypadłość bywa, zupełnie nie słusznie, kojarzona z brakiem higieny może stanowić zapowiedz poważnych i niebezpiecznych zmian w organizmie. Zatem skąd bierze się nadpotliwość?

Dołącz do nas na Facebooku!

Pot to naturalna i niezbędna, np. do ochrony skóry, wydzielina wytwarzana przez gruczoły potowe. W ponad 98 proc. składa się z wody, pozostałe dwa procenty to kompilacja m.in. soli, tłuszczów, mocznika kwasu moczowego oraz amoniaku. Jego specyficzny, zazwyczaj nieprzyjemny zapach spowodowany jest obecnością (zdaniem niektórych badaczy feromonów) bytujących na skórze i rozkładających pot bakterii. Wytwarzanie potu to stały i ciągły proces, który może się nasilać pod wpływem stresu, emocji lub choroby.

Skąd się bierze pot?

Za wytwarzanie potu odpowiadają dwa typy gruczołów - ekrynowe oraz apokrynowe. Pierwsze z nich rozsiane po całej skórze, a swoje ujście znajdują w naskórku. Druga grupa gruczołów zlokalizowana jest w pokrytych owłosieniem partiach ciała. Wytwarzany przez nie pot "wydostaje" się poprzez kanały włosowe lub naskórek. Ich największa aktywność przypada na okres dojrzewania płciowego. W stanie spoczynku, przy stabilnej temperaturze wydzielają bardzo niewielką ilość potu, przez co jest on praktycznie niezauważalny. Najwięcej gruczołów znajduje się na stopach oraz dłoniach, a nie ma ich zupełnie na żołędzi prącia, wewnętrznej części napletka, wargach sromowych mniejszych, dolnej części warg sromowych większych oraz macierzy paznokcia. Szacuje się, że liczba gruczołów potowych waha się od 2 do 3 milionów.

Najważniejszą funkcją potu jest termoregulacja oraz utrzymanie równowagi organizmu. Dodatkowo chroni skórę przed szkodliwymi dla niej bakteriami, wirusami oraz grzybami. Uczestniczy także w procesie usuwania szkodliwych lub zgromadzonych w nadmiarze substancji.

Nadpotliwość, czyli co?

Nadpotliwość to stan w którym gruczoły wytwarzają nadmierną ilość potu. Przypadłość ta najczęściej aktywuje się między 20 a 30 rokiem życia i może je bardzo uprzykrzyć. Co gorsza duża część ludzi bardzo obfite pocenie łączy z nieprawidłową lub całkowitym brakiem higieny. Medycyna wyróżnia dwa typy hiperhydrozy miejscową oraz uogólnioną. Pierwszy typ dotyczy jedynie niektórych obszarów ciała, zazwyczaj stóp, dłoni bądź pachwin. Postać uogólniona obejmuje cało ciało.

Nadpotliwość może pojawić się z kilku przyczyn. Choć bardzo często ma swoje podłoże w mutacji genetycznej to w większości przypadków stanowi jeden z objawów choroby. Nadmierna aktywność gruczołów może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi (np. chorobą tarczycy, cukrzycą), zmianami neurologicznymi (np. neuropatią), infekcją wirusową lub bakteryjną, nowotworem (np. ziarnica złośliwa, guz nadnerczy) lub zatruciem (np. pestycydami).

Wydzielanie potu jest dużo większe także wraz ze wzrostem temperatury powietrza, w czasie wysiłku fizycznego, silnego stresu, a także po spożyciu niektórych potraw. Pojawia się także u kobiet w okresie menopauzy. Z powodu nadpotliwości dużo częściej cierpią mężczyźni, osoby otyłe oraz ze znaczną nadwagą. Niektóre badania wykazują, że nadpotliwość ma związek z paleniem papierosów oraz przyjmowaniem dużej ilości napojów bogatych w kofeinę.

Co powinno nas zaniepokoić?

Ponieważ nadpotliwość bywa zapowiedzią dużo poważniejszych schorzeń to współistnienie poniższych dolegliwości powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Należą do nich:

- szybka utrata masy ciała

- wysoka gorączka, zaburzenia krążenia, wyczerpanie

- zaczerwieniona, łuszcząca się i swędząca skóra

- nadpotliwość, która pojawia się niespodziewanie i bez wyraźnej przyczyny

Jak z nią walczyć?

Leczenie nadpotliwości wywołanej czynnikami fizjologicznymi zazwyczaj ogranicza się stosowania bardzo rygorystycznych zasad higieny osobistej. Znaczną ulgę przynoszą dostępne w aptekach środki hamujące wydzielanie potu, przede wszystkim te zawierające sole glinu. Są bardzo skuteczne i doskonale sprawdzają się także w stresujących sytuacjach.

W poważniejszych przypadkach hiperhydrozy stosuje się toksynę botulinową lub zabiegi laserowe. Wykorzystywany i kojarzony głównie z medycyną estetyczną jad kiełbasiany wstrzyknięty do odpowiedniego gruczołu paraliżuje (odwracalnie) zakończenia nerwowe zatrzymując wytwarzanie potu. Metoda ta doskonale sprawdza się gdy schorzenie dotyka dłonie lub stopy.

Zabieg z wykorzystaniem lasera polega na usunięciu gruczołów i wykonywany jest w miejscach, w których ilość tkanki tłuszczowej jest wystarczająco duża np. w obrębie pach.

U pacjentów, u których dolegliwość związana jest z innych schorzeniem, w pierwszej kolejności konieczne jest leczenie choroby podstawowej.

Zobacz wideo

Zobacz także: Hiperhydroza- nadmierna potliwość

Więcej o: