Echokardiogram (Echo serca)

Jest to nieinwazyjna technika diagnostyki obrazowej, która oparta jest na wykorzystaniu zjawiska odbicia wiązki ultradźwięków), od struktur serca i dużych naczyń, z wykorzystaniem ultradźwięków o częstotliwości 1-12 MHz.

Podstawowe informacje

Echo serca jest badaniem struktur i ruchów serca przy pomocy odpowiedniego aparatu USG. Echo serca można przeprowadzić w celu oceny budowy i działania zastawek serca, pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz diagnostyki wad serca oraz nowotworów mięśnia sercowego. To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce).

Zobacz wideo

Opis badania

Echo serca może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, w przychodni lub przy łóżku chorego. Pacjent jest ułożony na wznak lub na boku z odsłoniętą klatką piersiową. Na głowicę aparatu (urządzenie w kształcie małego cylindra, które wysyła i odbiera fale dźwiękowe) nakładany jest żel a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami do klatce piersiowej w okolicy serca. Obraz serca jest pokazywany i nagrywany na specjalnym monitorze a następnie lekarz ogląda i ocenia wynik badania. Całe badanie trwa, w zależności od sprzętu jakim jest wykonywane, ok. 30 minut.

Przygotowanie do badania

Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym, czyli nie naruszającym tkanek organizmu. Jest badaniem bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu.

Wyniki

Echo serca może dostarczyć informacji o budowie i funkcjonowaniu zastawek serca, jest przydatne w ocenianiu funkcjonowania sztucznych zastawek serca po operacji oraz pomiaru wielkości i pracy mięśnia serca.

Zobacz także: Badanie dopplerowskie (USG Dopplera)

Zobacz wideo
Więcej o: