-
Rzeźnik, który zabiera pracę Bogu czy Mesjasz medycyny? 55 lat po pierwszym udanym przeszczepie serca
Co roku na świecie kilka tysięcy ludzi dostaje nowe, cudze serce. W Polsce obecnie ok. 150 osób. Standardowa procedura? Podziw dla pierwszych "bogów" nie ustaje, bo jak przyznają kardiochirurdzy: "Poruszające się nowe serce ma w sobie jednak pewną tajemnicę, jakby zmartwychwstania".
-
Samo przyszło, to i samo pójdzie... Hiszpankę bagatelizowano przez wiele miesięcy
Wiosenna fala nie spowodowała zbyt wielu zgonów. Armagedon zaczął się dopiero we wrześniu. Najprawdopodobniej ofiar śmiertelnych było już kilkadziesiąt milionów, gdy świat zaczął się zajmować problemem na serio i szukać sprawcy pandemii.
-
Czary i rewolucja przemysłowa - niewinne. Schizofrenia - choroba oswojona
Piękny umysł, królewska choroba, dotknięcie tajemnicy stworzenia... Schizofrenia albo stygmatyzuje, albo jest niemal idealizowana. Najważniejsze, że dziś dla większości chorych rokowania są dobre. Trzeba "tylko" przyjmować regularnie odpowiednie leki i dostać wsparcie otoczenia.
-
Cierpienie nie uszlachetnia i nie jest za karę. Oczywiste? Pogromcy bólu wcale nie spotykali się z powszechnym zrozumieniem
To musi boleć - często słyszeli w gabinetach lekarskich nasi dziadkowie, a nawet i rodzice. Niezależnie od tego czy chodziło o leczenie zęba, czy o zaawansowaną chorobę nowotworową. Jęki i krzyki pacjentów w szpitalach były codziennością. Minęło kilkadziesiąt lat i podejście się zmieniło: boleć nie musi, a już na pewno nie powinno. Obowiązkiem lekarza i personelu medycznego jest ból uśmierzyć. Za tą zmianą stoi najpewniej jeden człowiek.
-
Elektrowstrząsy mają polskie korzenie. O zapomnianym doktorze Maleszewskim i godnych następcach
Popularna nawet wśród psychiatrów anegdota mówi, że elektrowstrząsy odkryto, gdy cierpiący na ciężką depresję monter został porażony prądem. I nie tylko przeżył, ale także odzyskał radość życia. Opowieść piękna, ale całkowicie zmyślona. Naprawdę wszystko się zaczęło, gdy o słupach elektrycznych ludziom się jeszcze nie śniło.
-
Przez wieki chorzy daremnie wołali o pomoc lub śmierć. Dziś mamy skuteczne leki, a jednak kiła wciąż nie odpuściła
Gdy wybuchła pierwsza epidemia, ludzie myśleli, że szybko przeminie, ale "bicz boży" pustoszył Europę przez pięć wieków. Przez ten czas zmieniał obyczaje, losy wojen, literaturę, sztukę i - oczywiście - medycynę. Hitler i Stalin to tylko dwa z długiej listy mocnych nazwisk, które z syfilisem kojarzymy.
-
Wrocławski horror oficjalnie rozpoczął się 15 lipca. Przez lata krążyły plotki o ciałach na ulicach i mobilnych krematoriach
Miasto otoczono kordonem sanitarnym. Brakowało jedzenia i leków. Ludzie "ratowali się" alkoholem. Czy to możliwe, że zmarło zaledwie kilka osób? Cztery lata później w innym państwie ta sama zaraza, ospa prawdziwa, zabiła dwa miliony ludzi.