-
Ile witaminy D dziennie przyjmować maksymalnie? Czy 4000 jednostek to za dużo?
Witamina D jest jednych z najważniejszych składników odżywczych. Pomaga organizmowi wchłaniać wchłaniać wapń, budować kości, jest także niezbędna mięśniom, układowi nerwowemu oraz odpornościowemu. Skąd pozyskujemy witaminę D i jak nie przesadzić z suplementacją?
-
Kiedy kaszel powinien niepokoić? Zwróć uwagę na czas
Może być szczekający lub ze świszczącym oddechem, występować w ciągu dnia i w nocy. Ostry kaszel zwykle świadczy o infekcji i mija w ciągu trzech tygodni. Kiedy jednak kaszel powinien niepokoić?
-
Ból brzucha po jedzeniu - co oznacza? Być może powoduje go jeden składnik
Za ból brzucha po jedzeniu może odpowiadać nietolerancja pokarmowa lub alergia pokarmowa. Aby jednak mieć pewność, z jakim problemem mamy do czynienia, musimy porównać objawy oraz - najlepiej - wykonać testy.
-
Badania tarczycy z krwi. Jak wykonać je szybko i bez kolejek? Na to zwrócić szczególną uwagę
Badania na tarczycę może zlecić lekarz pierwszego kontaktu lub endokrynolog. Tego typu badania wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
-
Jak często się ważyć na diecie? Lepiej wejść na wagę rano czy wieczorem? Pora ma znaczenie
Jak dobrze wiemy, nasza waga potrafi się zmieniać nawet w ciągu dnia, w zależności od tego, co właśnie zjedliśmy czy ile wypiliśmy, albo czy akurat porządnie się zmęczyliśmy ćwicząc lub biegając. Dlatego przy ważeniu się warto jest stosować się do pewnych zasad, jeżeli chcemy aby liczby na wadze były miarodajne oraz aby można było porównać wyniki w dłuższym okresie.
-
Jak obniżyć ciśnienie? O jednej zasadzie często zapominamy
Nadciśnienie jest chorobą wymagającą długoterminowego leczenia. Co jednak zrobić, gdy nagle podskoczy nam ciśnienie? Czy da się je zbić domowymi sposobami?
-
Udar mózgu - objawy łatwo zignorować. Tych dolegliwości nie lekceważ
Wczesne objawy udaru mogą mylić. Niektóre osoby na kilka dni przed ciężkim atakiem doświadczają nagłego silnego bólu głowy, drętwienia lub mrowienia kończyn, ale to nie wszystko. Jakie są najważniejsze oznaki udaru mózgu?
-
To badanie robimy za rzadko. Kosztuje kilkanaście złotych i może uratować życie
Najbardziej podstawowe i najbardziej popularne badanie krwi nosi nazwę morfologii. To jeden z pierwszych znaków ostrzegawczych, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.
-
Co się dzieje, gdy pijesz za mało wody? Organizm daje ci takie sygnały. Jeden widać na skórze
Woda stanowi ponad dwie trzecie organizmu zdrowego człowieka. Jest niezbędna, aby nasze ciało sprawnie funkcjonowało: nawilża stawy i oczy, wspomaga trawienie, wypłukuje toksyny, daje elastyczność skórze. Jak poznać, że pijemy za mało wody?
-
Jak poznać, że jelita są chore? Oto cztery najczęstsze choroby i ich objawy
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim bóle i tkliwość jamy brzusznej, a także częste biegunki, wystepujące naprzemienne z poważnymi zaparciami, szybka utrata masy ciała, czy wzdęcia i gazy. Bezwględnie niepokojące są krwawienia z odbytu.
-
Drętwienie palców u rąk wywołuje niepokój. Tak może odzywać się cukrzyca
Kiedy drętwienie palców u rąk może wskazywać na cukrzycę? Sprawdź, czy nie masz także innych objawów, takich jak nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu. Wtedy koniecznie sprawdź poziom cukru we krwi. Jak jeszcze objawia się cukrzyca?
-
Już nigdy nie wyrzucisz pestek dyni. Mogą być ulgą dla pęcherza
Pestki dyni to bogactwo przeciwutleniaczy, zdrowego tłuszczu i minerałów. Szkoda zatem marnować takie zasoby.
-
Ta bakteria może przyczynić się do raka żołądka. Kiedy i jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni?
Najczęstszym rodzajem raka żołądka jest rak gruczołowy typu jelitowego, który zwykle rozwija się w miejscu przewlekłego zapalenia błony śluzowej. Główną sprawczynią zapalenia jest bakteria Helicobacter pylori. "Zakażenie bakterią Helicobacter pylori może dotyczyć nawet 70-80 proc. polskiej populacji ogólnej". Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?
-
Miażdżyca - objawy nie zawsze są takie same. Zwróć uwagę na ból w dwóch miejscach
Miażdżyca jest chorobą, która postępuje powoli lecz nieubłaganie, gdyż złogi miażdżycowe stopniowo osiadają na wewnętrznych ściankach tętnicy, zaburzając przepływ krwi. Powikłania miażdżycy zagrażają życiu. Zwróć uwagę na te objawy.
-
Zastąp to mięso innym produktem. Ograniczysz ryzyko zachorowania na cukrzycę
"Biorąc pod uwagę nasze ustalenia i wcześniejsze prace innych badaczy, osobom pragnącym zadbać o swoje zdrowie możemy powiedzieć, że warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa do jednej porcji tygodniowo" - mówią naukowcy z Harvardu, autorzy najnowszego badania.
-
Tężyczka - objawy nie zawsze na nią wskazują. Może pojawić się tzw. ręka położnika
Tężyczka to objaw charakteryzujący się mimowolnym skurczem mięśni, któremu towarzyszy nadmierne pobudzenie nerwów obwodowych. Zaczyna się od drętwienia wokół ust i uczucia mrowienia w opuszkach palców, w ramionach, rękach czy nogach.
-
Czym jest brzuch insulinowy? Nie ignoruj tego objawu. Może być niebezpieczny dla zdrowia
Wraz ze wzrostem obwodu w talii rośnie zagrożenia dla zdrowia. Czym jest brzuch insulinowy i dlaczego jest tak niebezpieczny i kiedy mówimy już o otyłości brzusznej?
-
Tak może objawiać się wysokie ciśnienie. Poznasz to po oczach
Niemal co druga dorosła osoba z nadciśnieniem tętniczym może nie być świadoma swojej choroby. Wysokie ciśnienie to wyjątkowo groźny stan, zagrażającu zdrowiu serca, zdrowiu mózgu i nerek. Nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie.
-
Przez to skacze cholesterol. Nie zawsze chodzi o to, co jesz
Wysoki poziom cholesterolu w organizmie jest poważnym czynnikiem ryzyka chorób serca i mózgu. Zwykle obwiniamy za to dietę. Ale nie zawsze chodzi o to, co jemy. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny nadmiaru cholesterolu we krwi?
-
To, jak chodzisz, ma znaczenie. Takie tempo może wskazywać na ryzyko przedwczesnej śmierci
Szybsze chodzenie może nam rzeczywiście poprawić zdrowie! Jak pokazują badania, ryzyko śmierci z powodu zawału serca, raka lub z innych przyczyn w ciągu dziesięciu lat jest większe, jeśli ludzie chodzą wolniej.