Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Starsze osoby Shutterstock
Zmiany cywilizacyjne
W ostatnich latach w krajach wysoko rozwiniętych technologicznie obserwujemy proces starzenia się społeczeństw. Jest to związane z rozwojem medycyny, wydłużeniem średniego czasu życia, a także spadkiem przyrostu naturalnego. Niestety są to zmiany nieodwracalne i problem z czasem będzie się coraz bardziej pogłębiał.
Osłabienie organizmu
Z wiekiem w organizmie człowieka dochodzi do osłabienia fizycznego i intelektualnego a także do ograniczenia sprawności. Wykonywanie codziennych czynności zaczyna sprawiać coraz większą trudność. Na pogorszenie stanu zdrowia osób starszych także mogą mieć wpływ choroby neurologiczne, kardiologiczne i urologiczne. Najważniejszą kwestią jest zatem skupienie się na poprawie komfortu życia seniorów. Aby działania te były skuteczne, trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki: opieki medycznej i jej dostępność dla osób w podeszłym wieku, oraz zwiększenie samodzielności seniorów. Jak sobie z tym radzić? Wiele praktycznych rad znajdziemy w książce „Aktywny senior. Jak być aktywnym mimo problemów zdrowotnych”.
Ćwiczenia
Po pierwsze warto skupić się na wspomaganiu aktywności fizycznej. Najlepszym sposobem na to jest wprowadzenie do planu dnia ćwiczeń fizycznych angażujących wszystkie partie ciała. Od ćwiczeń rozciągających, przez siłowe aż po wytrzymałościowe. Mogą one nie tylko doprowadzić do poprawienia kondycji organizmu, ale przede wszystkim do poprawy sprawności. Wykonywanie codziennych czynności będzie o wiele łatwiejsze. Każde z ćwiczeń seniorzy mogą wykonywać w swoim tempie, tak aby nie doprowadzić do przeciążenia organizmu.
Sprawność umysłowa
Ćwiczenia procesów myślowych może z kolei poprawić pracę mózgu, a także pozytywnie wpłynąć na pamięć seniorów. Zbawienny wpływ na pracę mózgu ma czytanie, uzupełnianie krzyżówek i wykreślanek, sudoku, prace plastyczne, a także gry towarzyskie. W ostatnich czasach bardzo popularne jest także uczestnictwo w zajęciach uniwersytetu trzeciego wieku.
Dieta
Na stan organizmu seniorów ogromny wpływ ma odpowiednio zbilansowana dieta. W codziennym jadłospisie osób starszych powinny znaleźć się wszystkie składniki pokarmowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na warzywa i owoce. Pozytywny wpływ na stan organizmu mogą mieć także suplementy diety. Zarówno jadłospis, jak i suplementy diety należy skonsultować z lekarzem.
Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych i tych wspomagających sprawność umysłową oraz odpowiednio zbilansowana dieta mogą znacznie poprawić jakość życia seniorów. Warto więc się za to zabrać, by życie osób starszych było dużo przyjemniejsze i przede wszystkim dłuższe.