Witamina D3 - witamina życia

Mimo że wpływa na szereg kluczowych procesów i narządów ważnych dla zdrowia jak wskazują badania blisko 90 proc. Polaków cierpi z powodu zbyt niskiego stężenia witaminy D. Jej brak staje się szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. W całym kraju, od 14 lutego do 1 marca, podczas bezpłatnych badań będzie można nie tylko sprawdzić poziom witaminy, ale zasięgnąć porady specjalisty jak wyrównać jej wartość.

Nieodpowiednia dieta, położenie geograficzne oraz styl życia polegający na długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach (ekspozycja na słońce jest jednym z podstawowych mechanizmów powstawania witaminy D) i stosowanie filtrów - to niektóre czynniki powodujące niedobór witaminy D. Jak podają eksperci zmniejszenie stężenia witaminy D sprzyja nowotworom złośliwym, chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, chorobom autoimmunologicznym, chorobom metabolicznym, chorobom zakaźnym wywołanym obniżeniem odporności i niektórym schorzeniom neuropsychiatrycznym.

Początek epidemii?

Niepokojące wyniki testów klinicznych i epidemiologicznych skłoniły specjalistów do opracowania "Wytycznych suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej", w tym Polski. Celem publikacji, obok rozpowszechnienia wiedzy o samej witaminie, jest upowszechnienie przyjmowania zawierających ją suplementów. Zdaniem badaczy każda dorosła osoba w okresie od września do kwietnia powinna przyjmować ok. 2000 j.m. witaminy dziennie. W przypadku osób starszych (po 65 roku życia) oraz otyłych konieczna jest całoroczna suplementacja.

Nie czekaj, przebadaj się!

Pierwszy ogólnopolski Program Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D u Dorosłych wystartuje już 14 lutego 2014 roku i potrwa do 1 marca. Celem programu jest umożliwienie osobom dorosłym bezpłatnego oznaczenia poziomu witaminy D oraz edukacja w zakresie niedoboru witaminy D.

Bezpłatne badania będzie można wykonać w 12 największych miastach Polski w niżej wymienionych ośrodkach (liczba bezpłatnych badań jest ograniczona):

embed

Witamina D, naprawdę jest taka ważna?

Spośród 30000 naszych genów witamina D ma wpływ na 2000. Bierze udział w 200 różnych reakcjach chemicznych w organizmie. Znaleziono ją prawie w każdym typie komórek ludzkiego ciała i w każdej ludzkiej tkance. U kobiet o wysokim poziomie witaminy D o 30 proc. spada ryzyko zachorowania na raka piersi.

Gdyby w krajach rozwiniętych każdy człowiek choć na 15 minut dziennie wystawił się na słońce, to liczba samych tylko nowotworów i zawałów serca zmalałaby aż o 600 000 rocznie.