Jak długo żyje włos? Ile mamy mieszków włosowych?Brunet czy blondyn - kto ma więcej? Włosy w liczbach

Pięć metrów 62 centymetry i siedem milimetrów miały włosy Xie Qiuping z Chin, rekordzistki Guinnessa, a potem jeszcze urosły o metr... To nie jest długość, którą może osiągnąć każdy, jeśli tylko będzie unikać fryzjera i nożyczek. Włosy w liczbach nieraz mocno zaskakują.

Przeciętny włos rośnie na długość ok. metra. Potrzebuje nawet sześciu lat, by do takiego wyniku dotrwać na głowie. Xie Qiuping (na zdjęciu), która zaczęła włosy zapuszczać w 1973 roku, fryzurę godną rekordu miała w maju 2004 roku. Jej włosy nie przestały jednak rosnąć. W 2012 roku okazało się, że Chince przybył jeszcze jeden metr włosów, czyli tyle, ile zazwyczaj jest w ogóle możliwe do zapuszczenia. Potem włosy wypadają...

Najdłuższe męskie włosy? Właściciel przestał je obcinać w połowie XX wieku, gdy uznał, że każde skrócenie pasm fatalnie wpływa na jego ogólne samopoczucie. Wietnamczyk Tran Van Hay (na zdjęciu w galerii) doczekał najpewniej fryzury o długości przekraczającej siedem metrów, chociaż oficjalne pomiary z 2006 roku potwierdzają długość 6,2 metra. Potem włosy rosły jeszcze przez cztery lata.

Nieżyjący już Tran Van Hay swoich włosów nigdy nie mył. Xie Qiuping robi to regularnie. Na jeden taki zabieg pielęgnacyjny potrzebuje dwie godziny.

A zazwyczaj?

Przykład rekordzistów pokazuje, jak bardzo można odbiegać od przeciętności. Wiele osób mogłoby mieć takie długie włosy? Niestety, to nie tylko kwestia cierpliwości.

Najszybciej rosną włosy osób między 16. a 24. rokiem życia. W ciągu roku zazwyczaj przybywa im 17 cm włosów. W pozostałych okresach życia? Różnie jest i wiele zależy od tego, jak przebiega indywidualny cykl włosowy.

  1. Anagen - trwa nawet kilka lat. W tej fazie włos po prostu rośnie.
  2. Katagen- czas obumierania włosa, który trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie.
  3. Telogen - trwa kilka miesięcy, podczas niego martwy włos zostaje wypchnięty przez nowy.

Więcej na ten temat:

O ile przybywa naszej fryzury?

  • około 0,33 mm każdego dnia
  • ok. jednego cm przez miesiąc
  • ok. 12 cm rocznie

Warto przy tym zauważyć, że osiągi na głowie są imponujące w stosunku do reszty ciała, gdzie przecież też mamy włosy, chociaż zdecydowanie mniej widoczne.

Nie tylko głowa

Długość anagenu wyraźnie różni się w zależności od lokalizacji mieszka włosowego. Włosy łonowe i pod pachami rosną do 1-5 cm - faza anagenu skrócona do 3-4 miesięcy. Jeszcze krótsza faza dotyczy włosów rzęs (2-3 tygodnie), dlatego dochodzą one do długości 10-12 mm.

A jak jest z tempem rośnięcia włosów poza głową? Najszybciej rosną włosy na podbródku - ponad milimetr w trzy dni. Najwolniej przybywa włosów brwi - ok. pięć mm miesięcznie.

Włosy są elementem skóry, więc wyrastają wszędzie tam, gdzie ją mamy, poza wewnętrzną stroną dłoni (z liniami papilarnymi), zgięciami stawów (np. pod kolanami) i podeszwami stóp. Nie ma ich też na ustach (ich skóra ma nieco odmienną budowę i włosów nie wytwarza) czy oczach, których skóra nie chroni bezpośrednio.

Jak się włosy zazwyczaj rozkładają procentowo na ciele człowieka? Niemal 50 proc. jest na głowie, nieco ponad 20 proc. pokrywa nasz tułów, 18 proc. pokrywa nogi, a ok. 10 proc. - ramiona.

Wiesz, że mieszki włosowe tworzą się wyłącznie w okresie życia płodowego (w 3-4 miesiącu) i jest uwarunkowana genetycznie? Rodzimy się już z kompletnym zestawem. Liczba mieszków włosowych najczęściej mieści się w przedziale 2-5 milionów.

Jasna strona mocy

Na głowie człowieka może nie być ani jednego włosa, ale zazwyczaj mamy od 100 do 150 tysięcy włosów. Jasnych jest najczęściej więcej, bo są cieńsze i więcej ich się zmieści. Typowi blondyni mają ok. 130 tysięcy, ciemnowłosi - ok. 110 tysięcy, a rudowłosi ok. 90 tysięcy.

Analogicznie na centymetr kwadratowy skóry przypada 150-500 włosów ciemnych lub 180–750 włosów jasnych.

Największa gęstość mieszków włosowych dotyczy noworodków, chociaż nie kojarzymy ich raczej z bujną czupryną. Cóż - czasem mieszki włosowe to dopiero zapowiedź. Na owłosionej skórze głowy noworodek może pochwalić się nawet ponad 1135 mieszkami na centymetr kwadratowy, a na czole - aż 1060 mieszkami. U dorosłych liczby te są znacząco mniejsze.

Słabe włosy?

Jeden włos waży zazwyczaj tysięczną część grama, jednak nie jest z założenia słaby (chyba, że źle pielęgnowany czy osłabiony nieprzemyślaną stylizacją). Gruby, zdrowy kosmyk może sporo. Włos wytrzymuje obciążenie nawet 250 gramów.

Więcej na ten temat:

  1. Piotr Sorokowski, Bogusław Pawłowski (red.): Pigmentacja ciała i owłosienie a atrakcyjność fizyczna. Biologia atrakcyjności człowieka. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2009.
  2. Antonina Szybowska, Włosy: kulturowe reprezentacje owłosienia"nagiej małpy". “Teksty z Ulicy. Zeszyt memetyczny” (2016, nr 17, s. 119-145).