Dlaczego włosy się rozdwajają? Co można na to poradzić?

O wyglądzie naszej fryzury decydują nie tylko gęstość i blask, lecz także widoczność uszkodzeń, w tym także to, czy nasze włosy się rozdwajają. Na rozdwajanie się końcówek wpływ mają przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne. Jak zabezpieczyć włosy przed rozdwajaniem się? Podpowiadamy.

Piękne i zadbane włosy to jeden z istotnych elementów naszego wizerunku, a także wyznacznik atrakcyjności. Wśród najczęstszych problemów wymienić można przede wszystkim rozdwajanie się. Jest ono najczęściej skutkiem nieprawidłowego dbania o fryzurę i da się mu całkiem łatwo zaradzić. Niezbędne jest przede wszystkim podcinanie włosów, dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, by nasza fryzura była mniej podatna na uszkodzenia, a także zabezpieczenie końcówek przed uszkodzeniami, np. za pomocą specjalnych kosmetyków (jak np. sera) lub olejków.

Rozdwajające się włosy – problem długich, suchych i delikatnych włosów

Kiedy przyjrzymy się włosom z bardzo bliska, na końcach niektórych z nich możemy zauważyć charakterystyczne rozwidlenie. To nic innego, jak rozdwajające się końcówki. Na jakich włosach najczęściej pojawia się takie uszkodzenie?

Rozdwajające się końcówki to zwykle problem kobiet. Wszystko przez to, że zazwyczaj dotykają one włosów długich. To jednak nie koniec. Może on również pojawiać się w przypadku włosów suchych (w takim przypadku winne uszkodzeniom jest niedostateczne nawilżenie włosa, które może być spowodowane wieloma czynnikami), a także włosów cienkich i delikatnych.

Rozdwajanie się końcówek spowodowane jest zazwyczaj czynnikami zewnętrznymi. Do najczęstszych z nich należy m.in. używanie do czesania szczotek czy grzebieni o ostrych ząbkach, nieprawidłowe przycinanie (a właściwie używanie do tego celu nożyczek o zbyt tępych ostrzach). Do rozdwajania przyczynia się również częste ocieranie się włosów o włókna ubrania. Winna rozdwajaniu jest także niewłaściwa pielęgnacja – zwłaszcza podatnych na uszkodzenia końcówek.

Właściwa pielęgnacja to podstawa. Jak myć włosy?

Kluczem do zapobiegania rozdwajaniu się włosów, oprócz unikania czynników uszkadzających, jest przede wszystkim ich właściwa pielęgnacja. Po pierwsze należy obciąć je regularnie - tak, by usunąć te końcówki, które uległy rozszczepieniu. Podcinanie końcówek jest też korzystne z innych powodów. Dzięki niemu włosy lepiej się układają, mniej elektryzują, a także po prostu lepiej wyglądają. Niekorzystne jest także częste spinanie włosów w zbyt ciasne koki, warkocze czy kucyki, gdyż w ten sposób łatwo o ich uszkodzenie. Jeśli chcecie podciąć włosy, a martwicie się o końcówki, nie róbcie tego samodzielnie. Najlepsze wyjście to skorzystanie z pomocy profesjonalnego stylisty.

Drugim krokiem jest zadbanie, by włosy były na końcach odpowiednio zabezpieczone przed rozdwajaniem. Właściwa pielęgnacja powinna rozpoczynać się od dobrze dopasowanych do stanu naszych włosów szamponu i odżywki. Odpowiednio dobrane produkty, zadbają, by włosy lepiej układały się i rozczesywały, dzięki czemu będą one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

By włosy były w jak najlepszej kondycji, istotny jest również sposób, w jaki je myjemy. Szamponu nie nakładamy bezpośrednio na włosy, tylko na mokrą dłoń, a dopiero potem rozprowadzamy na wilgotnych włosach. W trakcie mycia nie drapiemy skóry głowy i nie szarpiemy włosów, ponieważ gdy są mokre, łatwiej je uszkodzić. Masujemy głowę delikatnie za pomocą opuszków palców, delikatnie spieniając szampon. Do mycia i spłukiwania używamy ciepłej, ale nie gorącej wody. Włosy najlepiej umyć dwa razy. Za pierwszym razem bowiem jedynie zmywamy zanieczyszczenia. Drugie mycie zaś dopiero pozwala je odżywić. Włosy spłukujemy wodą do momentu, aż poczujemy, że stały się nieco szorstkie. Co do odżywki, nakładamy ją na włosy mniej więcej od połowy ich długości. Nie zaleca się nakładania jej na skórę głowy, ponieważ łatwo ją podrażnić, co odbija się na kondycji naszej fryzury. Umyte włosy delikatnie osuszamy za pomocą ręcznika, a rozczesujemy dopiero wtedy, gdy nieco podeschną.

Unikaj uszkodzeń i zadbaj o końcówki!

Warto również zadbać o odpowiednie akcesoria do czesania. Jak pisaliśmy wcześniej, te o ostrych ząbkach mogą uszkadzać włosy – nie tylko końcówki. Sięgajmy zatem po szczotki o elastycznych ząbkach, przeznaczone do rozczesywania włosów, które można obecnie kupić w większości drogerii. Jeśli korzystacie z grzebieni, wybierzcie zaś te o rzadkich ząbkach.

By włosy mniej się niszczyły, po umyciu warto pozwolić im wyschnąć samodzielnie – lepiej jednak nie kłaść się spać z mokrymi włosami, tym bardziej, jeśli mamy problem z rozdwajającymi się końcówkami. Do suszenia można użyć suszarki z chłodnym nawiewem, a jeśli stylizujemy włosy np. za pomocą prostownicy, robić to, gdy włosy są już niemal suche.

Istotnym elementem pielęgnacji włosów z problemem rozdwajania jest natłuszczanie końcówek. Można to robić, korzystając z olejów lub gotowych produktów kosmetycznych, takich jak sera. Spośród olejków do włosów, na końcówki sprawdzą się m.in. olej arganowy, kokosowy czy też z czarnuszki. Uwaga jednak z ilością, ponieważ w przypadku oleju łatwo przesadzić i nadmiernie obciążyć włosy, przez co wyglądają one gorzej. Wystarczą zaledwie jedna - dwie kropelki olejku na wszystkie końcówki. Zarówno olej, jak i serum nakładamy na wilgotne włosy, co pomaga rozprowadzić je równomiernie.

Pamiętając o tym, że na to, jak wyglądamy, ma wpływ to, co jemy, dbając o wygląd włosów, warto również zadbać o to, co trafia na nasze talerze. Odpowiednio dobrana dieta wpływa bowiem na całe nasze ciało, w tym stan naszej fryzury.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zastosowaniu się do porad dotyczących obchodzenia się z włosami będziemy się cieszyć piękną fryzurą przez długi czas.