Uraz kolana - jak się leczyć, by w pełni wrócić do zdrowia?

Zimą nasze kolana są szczególnie narażone na kontuzje i urazy. Mogą się one zdarzyć zarówno w mieście, jak i na stokach narciarskich. Na stokach często dochodzi do poważnego urazu, jakim jest skręcenie kolana. Jak postępować w takiej sytuacji - radzi lek. Łukasz Luboiński, specjalista ortopedii i traumatologii.
Zobacz wideo

Jeśli podczas jazdy na nartach lub snowboardzie wywróciliśmy się i czujemy, że coś złego dzieje się naszym kolanem, należy przede wszystkim zachować spokój, poczekać chwilę, aż emocje nieco opadną. Nie należy od razu wstawać. - Należy przyjrzeć się ułożeniu nogi. Czy jest w pozycji naturalnej, fizjologicznej, czy może my leżymy w jedną stronę, a piętę mamy skierowaną do przodu? Wiadomo, że jest to sytuacja niepokojąca. W takim wypadku nie należy się ruszać, tylko czekać na przyjazd pogotowia górskiego - radzi lek. Łukasz Luboiński, specjalista ortopedii i traumatologii z kliniki Carolina Medical Center.

O dalszym postępowaniu w takim przypadku decyduje wywiad z pacjentem, badanie ortopedy, zdjęcie rentgenowskie i rezonans magnetyczny. Na podstawie tych czynności, ustala się sposób leczenia. Jedną z metod leczenia we współczesnej ortopedii jest artroskopia.