Twoje dziecko zadrapało się na spacerze? Nie lekceważ tego

Niewielkie zadrapanie u dziecka może stać się poważnym problemem. Dowiedz się, jak możesz łatwo uniknąć kłopotów.

Nawet drobna ranka może być źródłem problemów, jeśli dojdzie do zakażenia, zadrapanie zacznie puchnąć czy ropieć. Dlatego warto przestrzegać trzech prostych zasad higieny:

Po pierwsze – zadrapanie czy rankę trzeba oczyścić. Najprościej wodą lub roztworem soli fizjologicznej (chyba, że masz w domu lawaseptyk – o nich pod koniec artykułu).

Po drugie – ranę trzeba odkazić. Użyj do tego sprawdzonego i szybko działającego środka. Popularny jest np. octenisept w spray’u (do kupienia w aptece bez recepty). Działa antybakteryjnie, nie zawiera alkoholu, więc bezboleśnie przyspieszy gojenie ran. Użyj sprayu i pozwól, aby płyn działał w ranie przez ok. minutę.

Po trzecie – załóż opatrunek ochronny, który zabezpieczy ranę przed zanieczyszczeniem.

Ślad po drobnym skaleczeniu czy zadrapaniu nie powinien goić się dłużej niż 10 dni.

Jednak nawet najmniejszej rany nie można bagatelizować i należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Co jeśli rana po zadrapaniu była mocno zabrudzona?
Do jej oczyszczenia najlepiej użyj wtedy lawaseptyku, czyli specjalnego preparatu do przemywania i oczyszczenia rany. Może to być np. octenilin płyn lub sól fizjologiczna. Z jego pomocą z rany usuwane są zanieczyszczenia fizyczne (drobne ciała obce), chemiczne (substancje, płyny, żele) i biologiczne (bakterie, grzyby i wirusy). Lawaseptyk zabezpieczy też przed powstaniem biofilmu, czyli warstwy różnorodnych bakterii, które utrudnią gojenie się rany i sprzyjać będą powstawaniu zakażeń bakteryjnych, a następnie zastosuj profilaktycznie lek o działaniu antyseptycznym, np. octenisept.


WAŻNE: Jeśli rana została zanieczyszczona glebą, upewnij się, czy dziecko zostało zaszczepione przeciwko tężcowi. Jeśli nie lub szczepienie zostało przeprowadzone ponad 10 lat temu, skontaktuj się z lekarzem, który zleci szczepienie przeciwko tej chorobie. Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu ran? Zajrzyj na zagojeni.pl