Niestety, każdy rodzic małego dziecka przynajmniej raz przeżyje z nim jakieś oparzenie, gdy pociecha dotknie np. gorącego garnka lub obleje rękę gorącym płynem. Ważne jest, aby nie tracić zimnej krwi, co może być trudne, bo takie rany są bolesne i dziecko będzie płakało.
Dlatego tak ważne jest ich oczyszczenie i odkażenie. Idealnie nadają się do tego preparaty z oktenidyną (np. octenisept + octenilin żel) która jest bakteriobójcza, grzybobójcza i wirusobójcza i która zaczyna działać już w minutę po aplikacji (i utrzymuje się przez kolejne 24 godziny). Oktenidyna jest dobrze tolerowana i może być stosowana nawet u małych dzieci. Jak postępować, aby ograniczyć ból i negatywne konsekwencje oparzeń? Przede wszystkim działaj metodycznie. Najważniejsza jest szybka reakcja i dobrze udzielona pierwsza pomoc.
I stopień – zaczerwienienie skóry, obrzęk, pieczenie,
II stopień (A powierzchowne, B głębokie) – ból, pęcherze,
III stopień – martwica uszkodzonej tkanki,
IV stopień – zwęglenie tkanek
Jak postępować, aby ograniczyć ból i negatywne konsekwencje oparzeń?
1. Jak najszybciej polej oparzone miejsce chłodną wodą. Polewaj je nawet przez 10 – 20 minut. Eksperci nie zalecają okładów z lodem, ponieważ powodują one skurcz naczyń krwionośnych.
2. Oceń skalę oparzenia.
3. Postępuj w zależności od stopnia uszkodzenia skóry:
- Gdy skóra jest tylko zaczerwieniona i nie doszło do jej uszkodzenia, możesz użyć preparatu z zawartością dpanthenolu, który łagodzi pieczenie i ból.
- Jeśli oparzenie jest niewielkie, to znaczy uszkodzony jest jedynie naskórek, zastosuj na ranę octenilin żel, który ochroni ranę przed zasiedleniem jej przez groźne bakterie. W zależności od wielkości rany należy nałożyć 3-5 mm warstwy żelu.
- Przy większych ranach na opatrunek antybakteryjny z żelem (octenilin żel) nałóż opatrunek z siatką nasączony parafiną albo załóż opatrunek hydrożelowy, który nie tylko uśmierzy ból i ochroni ranę przed zabrudzeniem, ale także ją ochłodzi. Jeśli
nie masz takich opatrunków w domu, zabezpiecz ranę jałowym opatrunkiem.
- Opatrunki zmieniaj co 1-2 dni w zależności od przesączenia. Jeśli opatrunek przykleił się do rany, nie odrywaj go na siłę. Zwilż go lawaseptykiem do przemywania, np.
octenilin w płynie lub 0,9% roztworem soli fizjologicznej i odczekaj 10 minut. Czynność tę powtarzaj tak długo, aż opatrunek zejdzie bezboleśnie.
- Podobnie postępuj w poważniejszych oparzeniach, ale zachowaj ostrożność. Jeśli ubranie przylgnęło do oparzonej skóry, nigdy go nie odrywaj, lecz rozetnij nożyczkami. Nie przekłuwaj powstających pęcherzy ani nie dotykaj rany, bo możesz ją zakazić.
- Jeśli oparzenie jest rozległe i głębokie, skontaktuj się z lekarzem. Z lekarzem skontaktuj się także wówczas, gdy po kilku dniach od oparzenia dziecko ma gorączkę i wciąż skarży się, że boli je miejsce oparzenia, albo np. w ranie pojawiła się ropna wydzielina.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu ran? Zajrzyj na zagojeni.pl
Mgr pielęgniarstwa Sylwia Rogowska
Od 24 lat zajmuje się leczeniem ran, w tym przewlekłych. Ukończyła specjalistyczny kurs leczenia ran, posiada specjalizację w opiece paliatywnej. Wykładowca akademicki na wydziale pielęgniarstwa. Prowadzi liczne wykłady z zakresu leczenia ran. Na co dzień prowadzi też ambulatoryjną opiekę nad pacjentami z ranami oraz opiekuje się osobami hospicyjnymi.