Octenisept - płukanie jamy ustnej- potwierdzona skuteczność wobec wirusa SARS -CoV-2

Firma Schülke poinformowała, że po pozytywnych wynikach testów laboratoryjnych leku octenisept na błonę śluzową jamy ustnej (numer pozwolenia 13036) wobec koronawirusa SARS-CoV-2, które wykazały skuteczność już w ciągu 15 sek., firma rozpoczęła dalsze badania kliniczne mające na celu wykazanie skuteczności względem wirusa przy stosowaniu antyseptyku do płukania jamy ustnej u pacjentów z objawami COVID-19. Należy podkreślić fakt, iż octenisept obecnie posiada wskazania do stosowania w odkażaniu jamy ustnej, błon śluzowych i graniczących ją tkanek.

Obecna sytuacja pandemii SARS-CoV-2 w dosadny sposób pokazuje, że koronawirusy mogą wywoływać poważne infekcje przenoszone z człowieka na człowieka. Chociaż możliwości transmisji SARS-CoV-2 nie zostały jeszcze w pełni zbadane i wyjaśnione, wiadomo, że kluczową rolę odgrywa tutaj transmisja drogą kropelkową.

Po pomyślnym zakończeniu przez firmę Schülke & Mayr GmbH badania laboratoryjnego (in vitro), rozpoczęto weryfikację uzyskanych wyników, również w grupie pacjentów, u których wykryto koronawirus SARS-CoV-2.

Badania in vitro potwierdziły skuteczność leku octenisept® przeciwko nowemu wirusowi SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. octenisept® wykazuje skuteczność względem wirusa SARS-CoV-2 na poziomie przewyższającym 99,99% w ciągu 15 sek.

W kontekście możliwego stosowania leku octenisept® do płukania jamy ustnej - wyniki badania in vitro są bardzo obiecujące. Jeżeli octenisept® istotnie redukuje ilość koronawirusa w jamie ustnej i gardle, może to mieć decydujące znaczenie dla skutecznej minimalizacji jego rozprzestrzeniania się drogą kropelkową.

Z tego powodu firma Schülke & Mayr GmbH rozpoczęła obecnie badanie mające na celu dostarczenie pacjentom danych klinicznych dotyczących skutecznego stosowania produktu leczniczego octenisept® przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Badanie zostało już pozytywnie ocenione przez komisję etyczną Hamburg Medical Association i jest nadzorowane oraz prowadzone we współpracy z Clinical Trial Center North (CTC North GMBH & Co. KG).