Pomóżcie nam przerwać ciszę wokół raka piersi!

Dla kobiet, które usłyszały diagnozę; "rak piersi" czas dzieli się na: "przed" i "po" raku. Taka rzeczywistość przecięta na pół jest też codziennością ich bliskich. Rak piersi brzmi jak wyrok, ale dzięki współczesnej medycynie to choroba, którą można przejść. Ci, którzy mają największe doświadczenie w temacie - kobiety już zdiagnozowane, ich bliscy, onkolodzy, psycholodzy stworzyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja jest przewodnikiem po życiu z chorobą. Od dziś dostępna jest za darmo w formie ebooka.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi została stworzona przez kobiety dla kobiet podczas warsztatów zorganizowanych przez redakcję HelloZdrowie.pl. Osiem wyjątkowych, odważnych dziewczyn, które zostały doświadczone przez raka piersi, postanowiło podzielić się swoją historią i pomóc tym, które dopiero zaczynają życie z chorobą. Chciały powiedzieć, jakich błędów unikać i jednocześnie wskazać, na co zwrócić uwagę. „Po usłyszeniu diagnozy powiedziałam sobie: dzisiaj jest pierwszy dzień całej reszty mojego życia i to ode mnie zależy, co z tym życiem zrobię. Przez raka piersi można przejść. Nie trzeba rezygnować z normalnego życia, zamykać się w domu i chorować pod kołdrą. A po leczeniu można wrócić do realizacji marzeń” mówi Agnieszka, jedna z autorek Instrukcji.

Przerwijmy ciszę wokół raka piersi! Ściągnij plik: www.krotkainstrukcja.hellozdrowie.pl

Krótka historia obsługi raka piersiKrótka historia obsługi raka piersi fot. materiał prasowy

 Na warsztaty zaproszono także bliskich chorujących dziewczyn, lekarzy, psychologów, jak i przedstawicieli fundacji Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią. „Chcemy zmienić sposób myślenia i mówienia o raku piersi. Wiele z nas ma wśród bliższych czy dalszych znajomych kobietę, dotkniętą tym nowotworem. Ta niewiedza, jak się zachować, co powiedzieć, jak reagować i najważniejsze – jak wspierać – czyni nas bezwolnymi wobec sytuacji. My wychodzimy temu naprzeciw” – mówi Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna portalu HelloZdrowie.pl. Dodaje: „Rak piersi nie pasuje do kolorowego, pięknego świata lansowanego przez media, ale czai się za rogiem, jutro może dotknąć każdą z nas. Wierzę, że siła tkwi w kobietach, nieważne czy chorych”. „To, że nie mamy cycka, nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami. Jesteśmy doświadczonymi kobietami, dobrze znającymi życie i niepoddającymi się. Po mastektomii nadal czuję się kobietą i nadal nią jestem” – podsumowuje Alicja, kolejna współautorka.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi podzielona została na dwie części. W pierwszej znajdują się porady dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej, równie ważnej, rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcję wsparła m.in. Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, u której zdiagnozowano raka piersi: „Jest to bardzo konkretny poradnik, który odpowiada czasami na bardzo proste pytania, których nie mamy odwagi same sobie zadać: jak mówić o raku piersi, czy osobę chorą pytać, jak się czuje, jakie pytania zadawać lekarzowi. To jest poradnik dla Was”, mówi. „Wartością Instrukcji jest to, że opiera się na doświadczeniach i wiedzy wcześniejszych pacjentek. Dzięki niej każda kobieta, która usłyszy diagnozę raka piersi, nie będzie musiała zdobywać całej wiedzy od początku i przechodzić tego samego” – ocenia poradnik Dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.

Krótka instrukcja obsługi raka piersiKrótka instrukcja obsługi raka piersi fot. materiał prasowy