Jak chronić cerę przed smogiem? Poznaj najlepsze kosmetyki

O tym, że smog jest szkodliwy dla zdrowia wiemy już wszyscy. Okazujesię jednak, że ta mieszanka zanieczyszczeń i toksyn ma również negatywny wpływ na kondycję skóry - niszczy jej barierę ochronną i sprawia, że szybciej się starzeje. Czy jesteśmy w stanie ochronić cerę przed tym zjawiskiem?

O smogu w Polsce mówi się już od kilku lat. I bardzo dobrze – dzięki nagłośnieniu
tego tematu jesteśmy świadomi problemu i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Wiemy, że drogi oddechowe możemy chronić maską z odpowiednim filtrem, a stan powietrza sprawdzamy aplikacją na telefonie. Z reguły jednak nie zastanawiamy się, jakie skutki kontakt z taką ilością zanieczyszczeń może przynieść naszej cerze. A przecież to właśnie skóra, której naturalna bariera ochronna niszczona jest przez szkodliwe pyły, staje się najbardziej narażona.


Smog a skóra


Zawarte w smogu toksyny i metale ciężkie mogą stać się przyczyna powstawiania stanów zapalnych, trądziku, a nawet przebarwień, nie mówiąc już o przesuszonej, zmęczonej i pozbawionej blasku cerze. Szkodliwe działanie wolnych rodników, niszczenie kolagenu i ciągłe podrażnienia to niestety codzienność dla skóry mieszkańców miast. Na szczęście marki kosmetyczne dosyć szybko odpowiedziały na to zapotrzebowanie i półki w drogeriach uginają się od tego typu produktów. Jakie wybrać, aby naprawdę skutecznie wspomagać swoją skórę w trudnej walce ze smogiem? Podpowiadamy!


Bioderma, Sensibio H2O
ok. 69 zł/500 ml
Ten płyn micelarny to perfekcyjna kombinacja skuteczności i delikatności. Pozostawia naturalnie czystą i ukojoną skórę, wolną nie tylko od makijażu, ale również od zanieczyszczeń i metali ciężkich. Usuwa z powierzchni skóry aż 99% makijażu, 98% pyłów zawieszonych PM 2,5-1 oraz 78% metali ciężkich. A przy tym jest łagodny nawet dla wrażliwej skóry.


Sesderma, Resveraderm Serum liposomowe
188,50 zł/30 ml
Resveraderm Serum to intensywna kuracja przeciwstarzeniowa, która swoje działanie opiera na idebenonie i resweratrolu, substancjach o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Chroni włókna kolagenowe przed degradacją, spowodowaną zanieczyszczeniami, promieniowaniem UV czy wolnymi rodnikami. Stosowanie serum zapewnia skórze jędrność, elastyczność i blask. Idealnie chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stres, zmęczenie, promieniowanie UV czy smog.


KLAPP Cosmetics, Immun Detox Serum
322 zł /30 ml
Serum o wodno-żelowej konsystencji przeznaczone dla wszystkich typów skóry. Dzięki połączeniu substancji aktywnych (hydrolat z róży damasceńskiej, ekstrakt z ziaren kawy, ekstrakt z japońskich brązowych alg i srebro) wykazuje dobroczynny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Działa niczym intensywny detoks; skóra jest oczyszczona, długość życia komórek przedłużona, a proces starzenia skóry jest spowolniony.


Institut Esthederm, City Cream
175 zł/30 ml
Ten miejski krem nawilżająco-ochronny z filtrem UV to gwarancja skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV i szkodliwym wpływem zanieczyszczonego miejskiego środowiska (spaliny, smog), które przyspieszają przedwczesne starzenie się skóry. Zawarty w kremie COMPLEX ANTI-POLLUTION wzmacnia system biologicznej ochrony skóry przed wolnymi rodnikami i szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.


Oxynergy Paris KONCENTRAT POWER INFUSE ACE+ANTI-OX
265 zł/50 ml
Skoncentrowane serum zawierające antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Zawiera witaminę A, C, E i bioflawonoidy. Jest to efektywna formuła poprawiająca koloryt skóry i redukująca widoczne ciemne przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Serum to może być użyte jako samodzielny produkt pod krem, jako aktywator do maski MY MASK lub spersonalizowane serum MY SERUM.

Kosmetyki do walki ze smogiemKosmetyki do walki ze smogiem materiały prasowe