Domowe sposoby i nowoczesne metody w walce z kaszlem

Sezon jesienny trwa, co dla wielu z nas wiąże się z powrotem przeziębień. Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej uciążliwych odruchów obronnych organizmu, pojawiających się przy infekcjach dróg oddechowych, jest kaszel. Domowe, naturalne metody na złagodzenie go praktykowane są od lat, a sprawdzone receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tymczasem nowoczesna medycyna również oferuje wiele skutecznych i wygodnych sposobów na pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości. Jak zatem szybko i pewnie pokonać kaszel?

Odpowiednia wilgotność

Jednym z czynników wpływających na nasilenie objawów przeziębienia jest suche powietrze w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich nawilżanie i częste wietrzenie - choćby w postaci rozszczelnienia okien w przypadku niskich temperatur. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 40-60 proc. Jak to zrobić? Wystarczy umieścić w pobliżu źródła ciepła (np. grzejnika) akwarium lub inny zbiornik wodny o podstawie w rozmiarze kartki A4. Proces parowania sprawi, że poziom wilgotności powietrza wzrośnie, co więcej będzie utrzymywał się na stałym poziomie przez całą dobę. Innym skutecznym sposobem jest zawieszenie mokrego ręcznika na grzejniku. Można także zdecydować się na zakup profesjonalnych, elektronicznych nawilżaczy powietrza.

Domowe inhalacje

Należy również pamiętać o odpowiednim nawilżeniu dróg oddechowych. Służy temu spożywanie większej ilości płynów, ale także stosowanie inhalacji. Proste przepisy na domowe mieszanki do wziewów to między innymi: gorąca woda z kilkoma kroplami soli fizjologicznej, olejków, np. z drzewa herbacianego lub zaparzone zioła: rumianek, koper włoski, rozmaryn, tymianek czy podbiał. To naturalne środki antybakteryjne i przeciwzapalne, które rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie.

Naturalne syropy i płukanki

Jeszcze przed rozwojem rynku farmaceutycznego objawy infekcji dróg oddechowych leczono wyłącznie naturalnymi metodami. Do zwalczania dolegliwości używano środków w formie zbliżonej do tych dostępnych dzisiaj w każdej aptece, jak np. syropy, które wytwarzano w domowym zaciszu. Najpopularniejszy z nich, stosowany do dziś, to syrop z cebuli i cukru. Do jego przygotowania można użyć także świeżych liści tymianku, który jest składnikiem wielu tabletek na ból gardła, młodych pędów sosny czy goździków. Podczas walki z uciążliwym kaszlem, skuteczna w łagodzeniu objawów będzie także mieszanka miodu, cytryny i imbiru. Równie popularne, co domowe syropy, są płukanki, np. z wody i sody oczyszczonej czy też te przygotowane na bazie naparu z czystka, rumianku bądź szałwii. To roztwory o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym, pomagające w oczyszczeniu i nawilżeniu dróg oddechowych.

Innowacje w walce z kaszlem

Naturalne metody walki z kaszlem, podobnie jak dostępne w aptekach syropy czy pastylki do ssania, aby były skuteczne, wymagają częstego i regularnego stosowania. Postęp medycyny sprawił jednak, że możliwa stała się modyfikacja dotychczas stosowanych postaci leków. Tak powstał Deflegmin - kapsułka na kaszel o przedłużonym uwalnianiu. Wystarczy zażyć ją raz dziennie, a zawarta w niej substancja czynna - ambroksol, działa przez całą dobę. Dzięki temu nie musimy pamiętać o kolejnych dawkach leku po upływie określonej liczby godzin lub wtedy, kiedy objawy infekcji o sobie przypomną. To wygodny sposób leczenia kaszlu.