Zabiegi wykonywane są przy pomocy pięciu urządzeń Visumax firmy Zeiss Meditec, które zainstalowane zostały we wszystkich klinikach Optegra. Pierwsi pacjenci po zabiegach Lentivu mają już możliwość cieszyć się pełną ostrością życia bez okularów! Posiadając doświadczenie kliniki wykonującej największą liczbę korekcję wzroku w Polsce oraz opierając się na wiedzy o potrzebach i obawach pacjentów, kliniki Optegra zdecydowały się na uzupełnienie w swoich ośrodkach laserowej korekcji wzroku nową metodą – korekcją mikrosoczewkową.
Wieloletnie doświadczenie międzynarodowego zespołu lekarzy Optegra, wsparte wiedzą i doświadczeniem zespołu medycznego i technicznego firmy Zeiss pozwoliły przygotować autorską metodę korekcji wzroku, która nosi nazwę Lentivu. Mikrosoczewkowa korekcja wzroku Lentivu trwale przywraca ostrość widzenia w zaledwie 20 sekund, a już po 6 godzinach od zabiegu można wrócić do normalnego życia!
Na najczęstsze pytania dot. mikrosoczewkowej korekcji wzroku odpowiada dr n. med. Jan Grzeszkowiak z Optegra Poznań, kierownik Zespołu Chirurgów Refrakcyjnych Optegra Polska. Wykonał 30 000 zabiegów korekcji wad wzroku.
Lentivu to innowacyjna metoda w ramach nowej kategorii, mikrosoczewkowej korekcji, odchodząca od tradycyjnej laserowej korekcji wad wzroku. Unikalność tej metody polega na zastosowaniu precyzyjnie dobranych dawek podczerwieni o niskiej i bezpiecznej dla oka energii. Jak sugeruje sama nazwa metody, podczas zabiegu z przezroczystej, zewnętrznej części oka, rogówki, przy użyciu urządzenia Visumax zostaje wyodrębniony jej mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie.
Całkowicie bezbolesne wydobycie tej mikrosoczewki lub „lenticuli” (stąd nazwa Lentivu) przez kilkumilimetrową kieszonkę skutkuje zmianą parametrów optycznych oka, co w rezultacie prowadzi do trwałej korekcji wady wzroku. To, co dla pacjenta bardzo istotne, sam zabieg poprzedzony jest poszerzonym zestawem specjalistycznych badań diagnostycznych wykonywanych przez wysokiej klasy specjalistów na urządzeniach najnowszej generacji.
To zupełnie naturalne, że mając świadomość jak delikatnym narządem jest nasze oko, odczuwamy obawy przed jakąkolwiek ingerencją w jego struktury. Warto jednak wiedzieć, że do tak delikatnej struktury opracowano równie delikatne i precyzyjne metody przeprowadzania zabiegów korekcji wzroku. Dlatego też większość obaw opiera się na błędnych informacjach i mitach, których niepotrzebnie szukamy w internecie. Rzekoma ryzykowność zabiegów korekcji wzroku, ich bolesność, długi okres rekonwalescencji z koniecznością wyłączenia się z codziennej pracy to niektóre z nich. To wszystko błędne przekonania, podobnie jak to, że przebycie zabiegu korekcji wzroku uniemożliwia w przyszłości poród naturalny.
Z punktu widzenia pacjenta i lekarza cenny postęp technologiczny dokonuje się wtedy, gdy nowa metoda leczenia zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo i w możliwie jak najmniejszym stopniu komplikuje jego codzienne życie.
Mikrosoczewkowa korekcja wzroku spełnia oba te warunki. Idzie krok dalej niż tradycyjna korekcja laserowa i pozwala na jeszcze szybszy powrót do codziennych czynności, sportu i hobby. Ostrość wzroku poprawia się bardzo szybko i najczęściej od następnego dnia po zabiegu można wracać do pracy, prowadzić samochód, uprawiać sport i stosować makijaż oczu. Co ma też istotne znaczenie, pobyt na sali zabiegowej trwa jedynie kilka minut a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu przez dwie, trzy godziny utrzymuje się bardzo niewielkie podrażnienie oczu.
Zabiegi mikrosoczewkowej korekcji wzroku są możliwe do przeprowadzenia u większości osób z krótkowzrocznością (noszących tzw. okulary minusowe do -10,0 D) i z astygmatyzmem (noszących tzw. okulary cylindryczne do 5,0 D). Wysoko specjalistyczne badania okulistyczne o poszerzonym zakresie pozwalają nam jednoznacznie stwierdzić, czy zabieg może zostać wykonany.
Dla zapewnienia pacjentowi komfortu i bezpieczeństwa wymagane są minimum trzy warunki: wysokiej klasy specjaliści wykonujący zabiegi, nowoczesna, oparta na najnowszych zdobyczach nauki technologia oraz rzetelne i bardzo szczegółowe badanie specjalistyczne. Kliniki Optegra oferując zabiegi mikrosoczewkowej korekcji wzroku jako jedyni wychodzą naprzeciw coraz wyższym wymaganiom pacjentów szczególnie w zakresie szybkiego powrotu do codziennych aktywności.
Przede wszystkim wyjątkowym procesem kwalifikacji do zabiegu, który obejmuje szerszy niż standardowy pakiet badań specjalistycznych. Bardzo ważną kwestią jest również zminimalizowane ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Nie ma też większych ograniczeń w uprawianiu sportu, podróżach czy poświęceniu się hobby. Chęć wykonania makijażu, konieczność powrotu do pracy, prowadzenia samochodu JUTRO, nie stanowią już więcej przeszkody w korekcji wzroku DZIŚ. Lentivu to najnowsze i najbardziej przyjazne dla pacjenta rozwiązanie leczenia wad refrakcji.
W odróżnieniu od państw Europy zachodniej, w Polsce rynek zabiegów korekcji wad wzroku dopiero się tworzy. Badania opinii społecznej mające na celu zbadanie opinii polskiego społeczeństwa na temat korekcji wzroku pokazują, że ciągle jeszcze mówiąc o korekcji wady wzroku mamy na myśli okulary bądź soczewki kontaktowe. Dlatego tak ważne jest zapewnienie osobom z wadami wzroku dostępu do rzetelnych, opartych na faktach medycznych i doświadczeniu klinicznym informacji na temat zabiegów korekcji wad wzroku, dzięki którym będą mogli uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych.