Ruszyła V edycja "Umiem Pomóc". Kilkuset uczniów poznańskich szkół nauczy się zasad pierwszej pomocy

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Poznaniu rozpoczęli szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Wszystko w ramach kolejnej, V edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Umiem Pomóc" organizowanej przez Akademię Ratownictwa LUX MED. Praktyczne szkolenie dla młodzieży przeprowadzi zespół wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników Akademii.

Kampania "Umiem Pomóc" powstała w 2011 roku z myślą o młodych ludziach, dla których największym problemem w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia jest strach przed podjęciem działania, wynikający przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy. Celem szkoleń, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED posiadających wieloletnie doświadczenie w ratownictwie medycznym, jest zapoznanie uczniów klas drugich szkół średnich z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Inicjatywa "Umiem Pomóc", która co roku odbywa się w innym, wybranym regionie Polski, pomaga również uczniom w pokonywaniu obaw, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.

Potrzeba edukacji w zakresie pierwszej pomocy

Aż 93 proc. uczestników poprzedniej edycji kampanii "Umiem Pomóc" dostrzega potrzebę regularnych szkoleń z pierwszej pomocy, a 47 proc. ankietowanych potwierdziło, że oczekują od warsztatów przede wszystkim praktycznej wiedzy nt. pierwszej pomocy. Dlatego, odpowiadając na potrzeby młodych ludzi, wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED, co roku prowadzą cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych. - Pracując w zespołach ratownictwa medycznego wielokrotnie spotykałem się z sytuacjami, w których człowiek nie umarłby, gdyby tylko ktoś odważył się udzielić pierwszej pomocy. Niestety, Polacy w dalszym ciągu nie wiedzą, jak pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Strach i niewiedza blokują ludzi przed podjęciem działania. Ten problem dotyczy również młodych ludzi, którzy nawet w swoim środowisku szkolnym nie potrafią udzielić podstawowej pomocy koledze czy koleżance. A pamiętajmy, że liczy się każda minuta - zaznacza lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, jeden z inicjatorów kampanii.

Poznań uczy się zasad udzielania pierwszej pomocy

Do udziału w tegorocznej, V edycji kampanii zgłosiło się 9 szkół ponadgimnazjalnych Poznania. W jej trakcie ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED podzielą się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych warsztatów, w których weźmie udział około 500 uczniów. W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. - Co roku, w ramach akcji "Umiem Pomóc", odwiedzamy inny region w Polsce, aby móc dzielić się z młodymi ludzi naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie wielokrotnie powtarzają, że tego typu szkolenia stanowią dla nich ogromne wsparcie i pomagają przełamywać lęk, który często paraliżuje ich w sytuacji, gdy ktoś z otoczenia potrzebuje pomocy. Z naszych obserwacji wynika, że to właśnie strach i niewiedza są najczęstszą przyczyną nieudzielenia pierwszej pomocy. Wierzymy, że tylko systematyczne szkolenia pomogą młodym ludziom nabyć pewności siebie i umiejętności, które uratują niejedno życie - mówi Maciej Pająk, Dyrektor Pogotowia Grupy LUX MED.

Kampania "Umiem Pomóc"

"Umiem Pomóc", inicjatywa Akademii Ratownictwa LUX MED, powstała w 2011 roku i dotychczas swoim zasięgiem objęła już uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia oraz Trójmiasta. W ramach przeprowadzonych ponad 100 warsztatów praktycznych, już 3 000 młodych ludzi zdobyło wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Każde zajęcia, trwające 4 godziny lekcyjne, prowadzi zespół wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników medycznych, którzy przekazują uczniom informacje nt. pomocy przedmedycznej i prowadzą zajęcia praktyczne. Program merytoryczny warsztatów, w ramach kampanii "Umiem Pomoc", został przygotowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, a zajęcia stanowią również wsparcie nauczania przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa.

Więcej informacji o kampanii "Umiem Pomóc" na stronie www.umiempomoc.pl