Tydzień Alergii dla mieszkańców Warszawy (13-16 kwietnia)

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Alergii, który w tym roku przypada w dniach 13-16 kwietnia, kampania ?Przygotuj się na wstrząs!? oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Wojskowy Instytut Medyczny zapraszają na Tydzień Alergii. Podczas bezpłatnych konsultacji alergologicznych w Warszawie pacjenci i ich rodziny dowiedzą się, jak żyć bezpiecznie z alergią, jak radzić sobie z jej objawami, również w tej najgroźniejszej postaci - anafilaksji i wstrząsu anafilaktycznego.

Światowy Tydzień Alergii to międzynarodowa inicjatywa Światowej Organizacji Alergii (WHA), mająca na celu podniesienie świadomości w temacie chorób alergicznych oraz ich wpływu na życie pacjentów. Wszystkie osoby cierpiące na alergię oraz ich rodziny, będą mogły już w połowie kwietnia skonsultować się bezpłatnie z lekarzem i dowiedzieć się, jak radzić sobie z alergią, jak unikać czynników wywołujących na anafilaksję oraz jak prawidłowo zachować się wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym. Otwarte konsultacje ze specjalistami odbędą się w dniach 13-16 kwietnia w Poradni Specjalistycznej oraz Poradni Alergologicznej w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM),

w Warszawie. Konsultacje odbywają się bez zapisów. Zgłoszenia przyjmowane będą na początku każdego dnia. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu. (+48) 502 265 246.

Nie ignoruj, zbadaj się!

Na konsultacje z alergologami powinny zgłosić się szczególnie osoby z przewlekłym katarem, mające takie objawy jak: kaszel, świsty i uczucie duszności oraz osoby, u których wystąpiły objawy anafilaksji i wstrząsu. Dodatkowo w czwartek 16 kwietnia o godz. 10:00 w Sali 307 WIM będzie miał miejsce specjalny wykład i warsztaty dla chorych pt. "Astma i alergia razem czy obok siebie". Spotkanie poprowadzi dr Piotr Dąbrowiecki. Wstęp jest wolny.

Wszyscy ci, którzy nie zdążą wziąć udziału w kwietniowych konsultacjach, będą mieli możliwość w dniach 11-15.05.2015 odbyć spotkania z alergologami podczas ogólnopolskiego Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji. W wybranych przychodniach w całym kraju organizowane będą bezpłatne dyżury alergologiczne, podczas których specjaliści opowiedzą, jakie są objawy wstrząsu, jak się na niego przygotować, gdzie szukać pomocy i jak samemu takiej pomocy udzielić.

Odetchnij spokojnie

Tydzień Edukacji nt. Anafilaksji jest częścią kampanii "Przygotuj się na wstrząs!", objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Informacje o zapisach na konsultacje pacjenci znajdą na stronie www.odetchnijspokojnie.pl, na profilu kampanii www.facebook.com/odetchnijspokojnie oraz w swoim ośrodku zdrowia w danym mieście.

W każdej z przychodni biorącej udział w akcji od 4.05.2015 r. rozwieszone będą plakaty z niezbędnymi informacjami, oznaczone żółto-czarnym logo kampanii "Przygotuj się na wstrząs!".

Harmonogram konsultacji w Wojskowym Instytucie Medycznym, ul. Szaserów 128 w Warszawie:

13.04 (poniedziałek) godz. 8-12:00, Poradnia Specjalistyczna (poziom 2A)

14.04 (wtorek) godz. 8-12:00, Poradnia Specjalistyczna (poziom 2A)

15.04 (środa) godz. 11-14:00, Poradnia Alergologiczna w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii (budynek od ul. Garwolińskiej)

16.04 (czwartek) godz. 13-17:00, Poradnia Specjalistyczna (poziom 2A)

Koordynatorem akcji w WIM jest dr Piotr Dąbrowiecki i mgr Katarzyna Mirkowska

"Przygotuj się na wstrząs!" to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny dotyczący problemu anafilaksji. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów, w poprawnym określaniu alergenów oraz w prawidłowym zachowaniu się wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym.