Soczewki blokujące szkodliwe promieniowanie UV

Promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry, o tym wiemy wszyscy. Ale równie groźne są także dla naszych oczu. Intensywne promieniowanie ultrafioletowe (UV) uszkadza wrażliwe elementy oczu, co może w efekcie wpłynąć na nasz wzrok. Wiele badań wykazało, iż wpływ promieniowania UV kumuluje się w czasie i może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób oczu w późniejszym wieku.

Rozwiązaniem pozostają okulary z odpowiednim filtrem UV, ale i one mogą nie stanowić dostatecznej ochrony. Promienie słoneczne docierają do naszych oczu z boków, od góry i dołu, i mogą powodować uszkodzenia. Dodatkową ochronę dla osób z wadą wzroku w takim przypadku mogą stanowić soczewki kontaktowe z filtrem UV, które chronią wzrok nawet w pochmurne dni, gdy zazwyczaj nie używamy okularów przeciwsłonecznych.

Warto też pamiętać, że źródłem niebezpiecznego promieniowania jest nie tylko bezpośrednie światło słoneczne. Aż 80 proc. promieni UV odbija śnieg, około 15 proc. suchy piasek, a fale morskie około 25 proc. Trawa, ziemia czy woda, odbijają mniej niż 10 proc., ale przy długiej ekspozycji nawet to może być szkodliwe dla oka.

Dla ochrony

- Promienie UV są niebezpieczne dla wszystkich, ale szczególnie narażone na ich skutki są dzieci - mówi dr n. med. Arleta Waszczykowska, specjalista w dopasowywaniu soczewek dzieciom. - Wynika to m.in. z faktu, że dzieci mają większe źrenice, a także dłużej przebywają na słońcu, przez co są bardziej narażone. Szacuje się, że roczna dawka promieniowania UV, na które narażone są dzieci jest trzy razy większa niż w przypadku dorosłych. Dlatego tak istotne jest, aby już w okresie dzieciństwa zwiększyć ochronę oczu przed narażeniem na promieniowanie UV.

Soczewki? Nie, dziękuje!

Niestety, mimo zalet wynikających z noszenia soczewek kontaktowych w Polsce niewielka grupa dzieci i młodzieży z wadą wzroku korzysta z tego sposobu ochrony wzroku. Podczas gdy na Zachodzie w soczewkach chodzą już ośmiolatki, w Polsce wciąż panuje stereotyp, że to komfort dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich. - Dla najmłodszych z wadą wzroku najlepszym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe - mówi dr Waszczykowska. - Nie wymagają one stosowania żadnych środków chemicznych do pielęgnacji, przez co są łatwe w użytkowaniu.

Więcej niż komfort

Jedyną marką, która posiada filtr UV we wszystkich swoich soczewkach kontaktowych jest ACUVUE. Soczewki kontaktowe ACUVUE OASYS oferują najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UV wśród soczewek wielokrotnego użytku, a soczewki 1 DAY ACUVUE TruEye wśród soczewek jednodniowych. Blokują one ponad 99 proc. promieni UVB i 96 proc. promieni UVA we wszystkich swoich dostępnych parametrach.

Chociaż soczewki kontaktowe z filtrem UV zapewniają niezwykle ważną dodatkową ochronę nie należy ich postrzegać jako samodzielnego rozwiązania. Należy zawsze nosić je w połączeniu z wysokiej jakości okularami, z filtrem UV oraz kapeluszem z szerokim rondem.

Firma Johnson & Johnson Vision Care jest światowym producentem soczewek kontaktowych. Kluczową częścią strategii firmy jest odpowiedzialność za swoje produkty. Szereg publikacji i szkoleń o charakterze edukacyjnym prowadzonych dla specjalistów, organizacja Międzynarodowego Sympozjum Naukowego ACUVUE Eye Health Advisor, a także prowadzenie kampanii społecznych towarzyszących Światowemu Dniu Wzroku, to ogromny wkład w poprawę jakości życia pacjentów.