Rusz się i ocal nogę!

Co godzinę jedna osoba w wyniku choroby dużych naczyń krwionośnych traci kończynę dolną. Te niechlubne statystyki dają Polsce czołowe miejsce wśród państw europejskich. W najbliższą sobotę, 14 grudnia w ramach ?Białej Soboty Ocal Nogę? w Poradniach Naczyniowych w całym kraju będzie można wykonać bezpłatne badania, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat niedokrwienia kończyn dolnych i jego konsekwencji. Inicjatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej.

Przyczyną niemal 50 proc. amputacji, z 9 tysięcy wykonywanych w ciągu roku są choroby naczyń krwionośnych. Dla porównania w Danii dwie, a w Hiszpanii i Holandii zaledwie jedna rocznie.

Skąd to się bierze?

Jedną z najczęstszych przyczyn amputacji jest miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych, dotyczy ona w większości mężczyzn palących papierosy. Druga na liście znajduje się cukrzyca. Szacuje się, że na miażdżycę w Polsce choruje ponad 1 mln osób, a na cukrzycę ok. 3 mln osób. W grupie ryzyka znajdują się także osoby otyłe oraz te, które unikają, nawet najprostszej aktywności fizycznej.

Bo nie ma problemu?

Dlaczego mimo rosnącej liczby amputacji tak mało na ten temat słyszymy? Ciągle wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są chore. Chorzy lekceważą objawy choroby, traktując je jako mało znaczące dolegliwości. Nie szukają pomocy lekarskiej. Nierzadko nie wiedzą też, gdzie jej szukać. Niestety późne rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia może prowadzić do amputacji.

Skuteczne leczenie zmniejsza liczbę amputacji nawet o 80 proc. W Polsce większość chorych ma utrudniony dostęp do specjalistów. Jedni trafiają na konsultację, kiedy na leczenie pozwalające uratować chorą kończynę jest już za późno. Inni miesiącami czekają w kolejce do poradni specjalistycznej lub na przyjęcie do Oddziału Naczyniowego. Zbyt późna diagnostyka uniemożliwia wykonanie zabiegów mających na celu poprawienie ukrwienia kończyny co w konsekwencji prowadzi do amputacji.

Dlaczego warto

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa problemy i choroby w obrębie naczyń będą się pogłębiać. Aby zmienić te ponure prognozy konieczna jest edukacja. Dzięki "Białej Sobocie" pacjenci oraz ich rodziny dostaną szansę przede wszystkim na pogłębienie wiedzy o chorobie. Każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich.

Celem akcji jest także uczulenie personelu medycznego na skalę problemu oraz odpowiednich władz i instytucji by dostęp do odpowiedniego, wdrożonego we właściwym momencie leczenia stał się w końcu możliwy. Najwyższy czas podjąć skuteczne działania, by zatrzymać epidemię bierności i zaniedbań. Nikogo nie wolno nam skazywać na kalectwo.

Bezpłatne badania będzie można wykonać w 25 punktach w całym kraju. Dokładną listę oraz godziny pracy placówek dostępne są na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej .