25 lat Amazonek w Polsce

Co roku w Polsce na raka piersi wciąż zapadają tysiące kobiet. Większość z nich nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i o chorobie dowiadują się zupełnie przypadkowo. Dzięki działającym niemal w całym kraju klubom Amazonek świadomość o chorobie i konieczności wykonywania badań profilaktycznych rośnie. W tym roku Stowarzyszenie Amazonki Warszawa - Centrum obchodzi 25 - lecie istnienia. Z okazji jubileuszu każda z pań będzie mogła 8 września br. bezpłatnie zbadać swoje piersi.

Z okazji jubileuszu Stowarzyszenie organizuje akcję profilaktyczną "Piersi w mieście". W samym centrum Warszawy, 8 września od 12.00 do 17.00 na Placu Defilad każda z pań będzie mogła bezpłatnie wykonać USG, mammografię, skonsultować się ze specjalistami, nauczyć samobadać piersi i uzyskać wiele ciekawych wskazówek dotyczących szeroko pojętego zdrowego stylu życia.

- Z okazji Jubileuszu zaplanowałyśmy nowe przedsięwzięcie na rzecz zdrowych piersi Polek - akcję profilaktyczną "Piersi w mieście". Pod hasłem akcji "Pokażmy piękno, żeby je chronić" kryją się badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie, porady dotyczące zdrowego stylu życia, bicie rekordu największej ilości kobiet, które nauczyły się badać piersi i wiele innych aktywności" - mówi Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum.

Bicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi poprzedzi 15 Marsz Różowej Wstążki, który tradycyjnie wyruszy Nowym Świecie przy ul. Chmielnej i zakończy na pl. Defilad w "Mieście Zdrowia i Urody", gdzie każda z pań będzie mogła się bezpłatnie zbadać.

Różowa wstążka

Pierwszy w Polsce Klub Kobiet po Mastektomii powstał w 1987 roku i dał początek potężnemu obecnie Ruchowi Kobiet po Mastektomii w Polsce. Początkowo spotkania kobiet należących do klubu ograniczały się wspólnej rehabilitacji psychicznej i fizycznej. Wraz z upływem lat amazonek przybywało, a ruch kobiet po mastektomii przerodził się w prężnie działające Stowarzyszenie, które koordynuje wiele akcji i kampanii o zasięgu ogólnopolskim. Jednym z największych osiągnięć stowarzyszenia jest wybudowanie Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego przy Zakładzie Rehabilitacji Centrum Onkologii, które w 2007 roku zostało oddane do użytku. Jednak organizacja nie zamierza zwolnić tempa. - Nowym wyzwaniem dla Amazonek jest budowa Domu Chorych na Raka. Dom został pomyślany jako miejsce dziennego pobytu dla pacjentów, którzy są w trakcie leczenia, rehabilitacji, zdrowienia. Miejsca, gdzie poczują się dobrze, gdzie będą mogli wracać do zdrowia -powiedziała Elżbieta Kozik.

To, dzięki działalności i zaangażowaniu Stowarzyszenia Różowa Wstążka stała się symbolem walki z rakiem piersi.

Niezwykły Jubileusz

Oficjalna uroczystość wieńcząca 25 lecie istnienia i działalności Stowarzyszenia Amazonki Warszawa - Centrum odbędzie się 21 września w Dworku Norwidowskim pod Warszawą. Z okazji jubileuszu Stowarzyszenie wydało album o historii Amazonek i książkę "Mam go! Rak piersi, strefa prywatna, strefa publiczna" autorstwa dziennikarki Anny Mazurkiewicz. Jubileusz to doskonała okazja do przedstawienia jak zmieniało i rozwijało się Stowarzyszenie. W czasie uroczystości zostanie zaprezentowane nowe logo oraz plany na przyszłość.

Obchody zostały objęty patronatem honorowym Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej.