Po pandemii COVID-19 wzrasta liczba osób z chorobami serca

Po okresie pandemii koronawirusa coraz częściej słychać głosy o pandemii chorób kardiologicznych. O jedną trzecią wzrosła liczba osób, u których wykrywane są problemy z sercem. Są to głównie mężczyźni, jak wynika z raportu "Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce". Co robić, aby zmniejszyć ryzyko? Jak zadbać o własne serce? Jak ustrzec się przed nadciśnieniem tętniczym i potencjalnymi groźnymi dla serca i życia konsekwencjami?

W przeciągu ostatnich 10 lat wzrosła liczba osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Niestety, przekłada się to na liczbę zgonów. Tylko z powodu zawałów serca rocznie umiera około 15 tys. osób, z czego 60% to mężczyźni. W dodatku za wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko nie tylko zawału, ale również udaru mózgu, niewydolności serca oraz nerek.

"Nadciśnienie tętnicze (NT) pozostaje najważniejszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization) jest wciąż pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie". (Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego)

Przerażający jest również fakt, że według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce co trzecia osoba ma nadciśnienie, a tylko u 24% chorych uzyskuje się właściwą kontrolę ciśnienia.

Należy pamiętać, że na te problemy szczególnie podatni są mężczyźni z nadwagą lub otyłością, a i wiek też nie pozostaje bez znaczenia. Drastyczny wzrost zachorowań obserwujemy powyżej 55 roku życia, ale nawet w przedziale wiekowym 35-44 nadciśnienie występuje u 15% mężczyzn.

O jedną kawę za dużo

Do najczęstszych objawów nadciśnienia zaliczamy pulsujące bóle głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, męczliwość, zaburzenia snu lub nudności. Często je lekceważymy, tłumacząc sobie, że wypiliśmy o „jedną kawę za dużo". Tymczasem konsekwencje zbyt wysokiego ciśnienia krwi mogą być bardzo poważne. Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko miażdżycy, zawału mięśnia sercowego, niewydolności serca, udarów oraz przyspiesza proces sztywnienia tętnic.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Sposobów na radzenie sobie z nadciśnieniem jest wiele. Wg wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego podstawowym celem terapii pacjenta z nadciśnieniem tętniczym jest zmniejszenie śmiertelności oraz globalnego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych i nerkowych. Odpowiednie leczenie powinno w szczególności prowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego do wartości uznanych za docelowe u osób z nadciśnieniem tętniczym lub, jeśli to niemożliwe, do wartości najbardziej do nich zbliżonych. Pomiar ciśnienia tętniczego stanowi najistotniejszy element badania pacjenta przed podjęciem decyzji o wdrożeniu terapii hipotensyjnej.

Postępowanie niefarmakologiczne polegające na zmianie stylu życia stanowi pierwszy, nieodzowny element terapii nadciśnienia tętniczego, a decyzja o jednoczasowym zastosowaniu lub dołączeniu leczenia farmakologicznego nie zwalnia od dalszego przestrzegania zasad zmian stylu życia.

Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego polega na wdrożeniu takich zmian stylu życia, które istotnie obniżają wartości ciśnienia tętniczego u osób z nadciśnieniem tętniczym, zwiększają skuteczność farmakoterapii hipotensyjnej oraz mogą redukować ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i zapobiegać rozwojowi nadciśnienia tętniczego u pacjentów obciążonych rodzinnie. Do zmian stylu życia spełniających te kryteria zalicza się: normalizację masy ciała, zachowanie odpowiedniej diety ze zmniejszeniem spożycia tłuszczów (zwłaszcza nasyconych) i zwiększeniem spożycia warzyw i owoców, ograniczenie spożycia alkoholu i soli, a ponadto zaprzestanie palenia tytoniu i zwiększenie systematycznej aktywności fizycznej.

Osoby chore na nadciśnienie powinny zwrócić uwagę na regularne spożywanie posiłków oraz na ilość warzyw i owoców, kaszy, ryb, mleka i jego przetworów w codziennej diecie. Zdrowe odżywianie to pierwszy krok do poprawy naszego samopoczucia – i nie jest to powtarzany wszędzie banał bez znaczenia. Prawidłowo zbilansowana dieta oznacza dostarczenie do organizmu odpowiednich witamin i składników mineralnych, które mogą wpłynąć również na problemy kardiologiczne.

Do składników o pozytywnym wpływie na pracę serca i regulacją ciśnienia tętniczego zalicza się w szczególności potas, magnez, witaminę B6 i koenzym Q10.

· Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Działa także korzystnie na funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego.

· Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym mięśnia sercowego. Dodatkowo wpływa korzystnie na działanie układu nerwowego oraz utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych

· Witamina B6 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz działa korzystnie na utrzymanie funkcji psychologicznych. Przyczynia się także do regulacji aktywności hormonalnej.

· Koenzym Q10 ma działanie przeciwutleniające, co ma znaczenie m.in. dla funkcjonowania naczyń krwionośnych.

Nie zawsze udaje się jednak dostarczać ww. składniki samą dietą. Czasem po prostu trudno jest utrzymać prawidłową podaż potrzebnych składników odżywczych, zwłaszcza, gdy tryb życia bywa intensywny. W takich sytuacjach warto uzupełniać dietę odpowiednią suplementacją.

Racjonalna suplementacja wsparciem dla osób z (ryzykiem) nadciśnienia tętniczego

Na rynku istnieje sporo suplementów diety wspomagających prawidłowe ciśnienie tętnicze. Na co jednak zwrócić uwagę? Przede wszystkim – na takie elementy jak właściwe, czyli zalecane przez ekspertów, porcje potasu i magnezu w dziennej dawce czy zastosowanie koenzymu Q10. Codzienne przyjmowanie 30 mg tego składnia podnosi jego poziom w surowicy krwi, to z kolei zwiększy wydolność mięśnia sercowego. Dostarczenie do organizmu 400 mg potasu oraz 100 mg magnezu będzie miało znaczący wpływ na: obniżenie ciśnienia skurczowego, rozkurczowego, uśrednione ciśnienie tętnicze, puls oraz opór naczyniowy. Dowodzą tego badania Potassium Magnesium Supplementation for Four Weeks Improves Small Distal Artery Compliance and Reduces Blood Pressure in Patients with Essential Hypertension. Taką ilość składników dostarczymy do organizmu, przyjmując dziennie dwie tabletki Cardiominu.

Zwracając uwagę na ilość dostarczanych składników, warto także wybrać produkt, który będzie bezpieczny dla naszego żołądka. Cardiomin zawiera organiczną formę potasu - cytrynian, dzięki czemu cechuje się wysoką wchłanialnością i nie podrażnia śluzówki przewodu pokarmowego.

Wybierając suplement diety poza składem, warto także zwrócić uwagę na jakość i bezpieczeństwo produktu, które zapewniają systemy zarządzania jakością, takie jak ISO czy (NQS), dzięki którym produkty poddawane są badaniom w niezależnych laboratoriach, a badaniu podlegają jakość, bezpieczeństwo i właściwa zawartość składników.

W ramach kampanii "Specjaliści polecają specjalistów" NutroPharma – właściciel marki Cardiomin – zachęca mężczyzn do zadbania o swoje serce, zadbanie o profilaktykę sercową i wsparcie prawidłowego ciśnienia krwi odpowiednio zbilansowanym i przebadanym suplementem diety.

Panowie zadbajcie o własne serca! Sprawdźcie, czy nie jesteście w grupie ryzyka, a jeśli obserwujecie u siebie objawy nadciśnienia, koniecznie przeanalizujcie swoją dietę i uzupełnijcie ją o składniki wspierające prawidłowe ciśnienie krwi i prawidłową pracę serca. 

Produkt do kupienia bezpośrednio od producenta na STRONIE.