Nowa szczepionka daje nadzieję chorym na raka trzustki. Powstała dzięki szczepionce przeciw COVID-19

Innowacyjną szczepionkę zapobiegającą nawrotom raka trzustki opracowano dzięki technologii mRNA używanej przy szczepieniach przeciwko koronawirusowi. U połowy pacjentów, którym ją podano, w ciągu 18 miesięcy nie doszło do ponownych zachorowań.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Eksperymentalną szczepionkę, która daje nadzieję na skuteczniejszą walkę z rakiem trzustki, opracowali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych we współpracy z niemiecką firmą BioNTech. Doświadczenie, jakie pracownicy tego przedsiębiorstwa zdobyli podczas współtworzenia wraz z koncernem Pfizer szczepionki przeciwko COVID-19, udało się wykorzystać do rozwoju prac nad preparatami zapobiegającymi innym chorobom.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów na świecie. Szacuje się, że około 90 proc. pacjentów umiera w ciągu 2 lat od postawienia diagnozy. Szczepionka chroniąca przed nawrotem tego nowotworu do tej pory sprawdziła się u połowy osób, którym ją podano. Przez półtora roku od zaszczepienia rak trzustki nie dał o sobie ponownie znać.

Nornica ruda ( Myodes glareolus ) W Szwecji odkryto wirusa Grimsö. Czy nowy koronawirus jest groźny?

Jak działa szczepionka, która może pomóc w walce z rakiem trzustki?

Nowa szczepionka mRNA programuje układ odpornościowy organizmu w taki sposób, aby był w stanie zidentyfikować białka obecne w komórkach nowotworowych, a następnie zniszczyć te, które pozostają w krwiobiegu zoperowanych pacjentów.

W eksperymentalnych badaniach nad innowacyjną szczepionką wzięło udział 16 chorych na raka trzustki. Wszystkim wcześniej usunięto zmiany nowotworowe, a następnie dożylnie podano im łącznie osiem dawek preparatu. U połowy uczestników badań nie doszło do nawrotu raka trzustki przez cały czas trwania eksperymentu — w sumie przez 18 miesięcy od zażycia szczepionki nie zaobserwowano u nich rozwoju nowotworu. W tym samym czasie z powodu nawrotu raka trzustki zmarło 6 z 8 osób z grupy kontrolnej, której nie zaszczepiono.

Psy są w stanie wykryć obecność koronawirusa nawet w kilka sekund u osób, które nie mają żadnych objawów COVID-19. Testy PCR potwierdzają taki wynik nawet do 2 dni później. Psy wykrywają COVID-19 lepiej i szybciej niż testy PCR. Nowe badania

"Nowa broń przeciwko najgroźniejszemu z najczęściej występujących nowotworów na świecie"

Jak wyjaśnia w "The Times" dr Vinod Balachandran z MSK Cancer Center w Nowym Jorku — kierownik zespołu badawczego pracującego nad nową szczepionką — uzyskane dotąd wyniki badań są "bardzo ekscytujące" i mogą utorować drogę do opracowania innych szczepionek przeciwnowotworowych, które zapobiegałyby nawrotom choroby.

Podobnego zdania jest dr Chris MacDonald z Pancreatic Cancer UK. Według niego naukowcom z USA we współpracy z BioNTech udało się dokonać znacznego postępu w leczeniu raka trzustki, a stworzona przez nich eksperymentalna szczepionka mogłaby być "nową bronią przeciwko najgroźniejszemu z najczęściej występujących nowotworów na świecie".

źródło: The Times / The Telegraph

Rok bez praw kobiet. Powstanie film o skutkach oświadczenia Trybunału Konstytucyjnego O co chodzi w sprawie rejestru ciąż? Przez ten system będzie wiadomo, kto miał aborcję poza Polską