Ta popularna dolegliwość nie mija sama - sprawdź, jak pokonać grzybicę skóry!

Zakażenie grzybicze jest wywoływane przez grzyby chorobotwórcze, m.in. dermatofity. Choć dla wielu osób grzybica skóry jest nie tylko nieestetycznym, ale i wstydliwym problemem, eksperci wciąż powtarzają, że nie należy go bagatelizować. Sprawdź, jak objawia się grzybica skóry i w jaki sposób możesz rozpocząć jej leczenie.

Czynniki ryzyka i pierwsze objawy grzybicy skóry

Mimo rosnącej świadomości w zakresie dbałości o zdrowie, eksperci nadal identyfikują grzybicę jako problem nie tylko natury zdrowotnej, ale także epidemiologicznej i społecznej. Wymienić można wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi grzybicy. To przede wszystkim:

 • niedobory żelaza i cynku, a także witamin z grupy B,
 • niedostateczna lub nadmierna higiena osobista,
 • noszenie ciasnych butów i skarpet ze sztucznych tkanin,
 • częste korzystanie z publicznych saun, basenów, klubów fitness,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nabyte lub wrodzone upośledzenia odporności.
 •  Grzybica skóry może zatem dotknąć każdego – niezależnie od wieku. Często pojawia się u osób stosujących antybiotykoterapię. Tego typu leki sprzyjają namnażaniu się grzybów i osłabiają naturalną florę bakteryjną. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku leczenia kortykosterydami i lekami immunosupresyjnymi.

Choć zakażenie grzybicze stanowi popularny powód konsultacji medycznych, nadal wielu z nas zastanawia się, czy to właśnie grzybica skóry jest przyczyną pojawienia się nieestetycznych zmian pojawiających się na ciele. Najczęstsze objawy grzybicy skóry to przede wszystkim:

 • plamy skórne, najczęściej o owalnym lub okrągłym kształcie i rumianej barwie,
 • silne swędzenie skóry,
 • pęcherze, które z upływem czasu zmieniają się w strupy,
 • zaczerwienienie,
 • dyskomfort,
 • łuszczenie się skóry.

Im dłużej trwa zakażenie grzybicze, tym ognisk jest więcej. Pojawiają się w nowych miejscach, a także zaczynają się ze sobą zlewać. Początkowo objawy te mogą przypominać łuszczycę lub ziarniniaka grzybiastego, zatem istotne jest wykluczenie tych chorób w celu postawienia właściwej diagnozy.

Jak wyleczyć grzybicę skóry?

Leczenie grzybicy skóry opiera się na stosowaniu miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych. Wartym uwagi rozwiązaniem jest Undofen® MAX (Undofen® nr 1 w leczeniu grzybicy I kurzajek*) – produkt zawierający substancję czynną o potwierdzonym i szybkim działaniu. Jest dostępny bez recepty w jednej z dwóch form – Undofen® MAX KREM oraz Undofen® MAX SPRAY i działa przeciwgrzybiczo na różne gatunki grzybów wywołujących grzybicę skóry u ludzi.

Chcąc pozbyć się problemu grzybicy skóry, warto sięgnąć po sprawdzone produkty dostępne na rynku aptecznym. Warto mieć na uwadze fakt, że jest to choroba wysoce zaraźliwa, dlatego już pierwsze niepokojące symptomy warto skonsultować z lekarzem i – w przypadku, gdy specjalista ją potwierdzi – podjąć leczenie grzybicy, sięgając po produkty, które w wygodny sposób zastosować będziemy mogli w domowych warunkach.

*IQVIA Pharmacope, 12/2022, OTC3 class: 06G3+06L1, MAT/12/22 © 2022 IQVIA and its affiliates. All rights reserved.

UNDOFEN MAX, krem i UNDOFEN MAX SPRAY, aerozol na skórę 1 g odpowiednio kremu lub roztworu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny (Terbinafini hydrochloridum).

Wskazania do stosowania: zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej; łupież pstry.

Podmiot odpowiedzialny: Perrigo Poland Sp. z o.o.

UNDO/AC/2023/322