Lęk u dorosłych

Lęk jest przydatny w pewnych sytuacjach, przez pewien czas. Skąd mamy wiedzieć, kiedy objawy lęku, których doświadczamy, mogą być na tyle znaczące, że można je zdiagnozować jako zaburzenie lękowe? Wizyta u lekarza rodzinnego lub przeszkolonego specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego to dobry pierwszy krok. Podejmując tę decyzję, pomocne może być zrozumienie, czym tak właściwie jest lęk.

Czym są zaburzenia lękowe?

Lęk to uczucie niepokoju, takie jak zmartwienie lub strach, które może mieć łagodny lub poważny przebieg. Pewne jest, że każda osoba na świecie, w pewnym momencie swojego życia miała do czynienia z uczuciem niepokoju.

Związane to mogło być z nadchodzącym egzaminem, wystąpieniem publicznym, badaniami lekarskimi, czy rozmową kwalifikacyjną.

W takich chwilach uczucie niepokoju może być całkowicie normalne. Jednak niektórym osobom trudno jest kontrolować swoje zmartwienia. Ich uczucie niepokoju ma charakter stały i często wpływa na codzienne życie.

Lęk jest głównym objawem kilku stanów, w tym:

  • zaburzenie lękowe,
  • fobie , takie jak agorafobia czy klaustrofobia,
  • zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • zespół lęku społecznego (fobia społeczna).

Zaburzenia lękowe są stanem długotrwałym, który powoduje, że odczuwasz niepokój w związku z szerokim zakresem sytuacji i problemów, a nie jednym konkretnym wydarzeniem. Osoby zmagające się z tym schorzeniem, odczuwają niepokój przez większość dni i często mają trudności z przypomnieniem sobie, kiedy ostatnio czuły się zrelaksowane.

Warto także dodać, że zaburzenia lękowe są bardzo częstym zaburzeniem psychicznym. Według statystyk częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a choroba najczęściej występuje u osób w wieku między 35, a 55 lat.

Co powoduje uogólnione zaburzenie lękowe?

Dokładna przyczyna zaburzeń lękowych nie jest jeszcze w pełni poznana, chociaż prawdopodobnie pewną rolę odgrywa kombinacja kilku czynników.

Badania sugerują, że mogą to być:

  • geny dziedziczone po rodzicach,
  • historię mające związek ze stresującymi lub traumatycznymi doświadczeniami, np. przemoc domowa, znęcanie się nad dziećmi lub zastraszanie,
  • długotrwały zły stan zdrowia związany z odczuwaniem bólu np. zapalenie stawów,
  • nadużywanie narkotyków lub alkoholu.

Warto także dodać, że u wielu osób zaburzenia lękowe powstają bez wyraźnego powodu.

Co można zrobić, aby leczyć zaburzenia lękowe?

Wiele osób uważa, że nie jest w stanie kontrolować swojego lęku (lub napadów lęku) i że jest to problem, z którym będą musieli żyć do końca życia. 

To nieprawda! Chociaż są ludzie, którzy mogą nadal zmagać się ze swoją tendencją do lęku, wiele osób może pozbyć się objawów zaburzeń lękowych i poprawić jakość swojego życia.

Terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna w przypadku lęku i bardzo szybko można zauważyć rezultat. Terapia pomaga uświadomić sobie znaczenie ich poszczególnych objawów lękowych. 

Psychoterapia zwykle polega na rozpoznaniu podstawowych przekonań na temat siebie i świata, zniekształceń poznawczych oraz cyklu myśli, uczuć i zachowań. Następnie pomaga się pacjentom zrozumieć wpływ tego cyklu na ich objawy lękowe i uczy się wdrażania skutecznych strategii przezwyciężania tych objawów.

Jak uzyskać pomoc w przypadku lęku?

Jeśli uważasz, że lęk jest na tyle silny, że utrudnia Ci codzienne życie, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże uporać się z tym problemem.

W obecnych czasach bardzo popularną metodą kontaktu z psychoterapeutą są konsultacje online. Jeśli chciałbyś skorzystać z terapii w innym języku niż polskim, możesz na przykład odwiedzić hedepy.com.ua w języku ukraińskim i zapisać się na rozmowę z psychoterapeutą, którą przeprowadzisz bez konieczności wychodzenia z domu!