Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza? Oczyszczacze powietrza Dyson

Oczyszczacz powietrza to pozornie nieistotne, ale w gruncie rzeczy bardzo ważne urządzenie. To właśnie dzięki niemu możemy w czasie rzeczywistym dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Czasem można spotkać się z opinią, że nie ma większego znaczenia, jakie urządzenie do odczyszczania powietrza znajdzie się w naszym domu. Czy w rzeczywistości tak jest? Niekoniecznie - dostępne na rynku urządzenia do oczyszczania powietrza różnią się między sobą przede wszystkim pod kątem parametrów technicznych. Taki stan rzeczy oznacza, że ważne jest nie tylko samo zakupienie urządzenia do oczyszczania powietrza, ale także wybór modelu spełniającego nasze indywidualne potrzeby. Oczyszczacz powietrza - na co warto zwrócić uwagę?

Wybór w tej kwestii powinien być uzależniony od Twoich indywidualnych potrzeb. Poniżej przedstawiliśmy jednak czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza:

 • poziom wydajności oczyszczania powietrza określany poprzez tzw. wskaźnik CADR;
 • filtr hepa (hepa H13) oraz filtr węglowy -– jakość filtrów to jeden z ważniejszych aspektów;
 • tryb automatyczny oczyszczania powietrza;
 • wygoda podczas codziennej obsługi za pomocą pilota lub aplikacji (aplikacja Dyson, czyli aplikacja na urządzenia mobilne);
 • głośność urządzenia podczas pracy;
 • cena za oczyszczacze Dyson, które zapewniają przepływ oczyszczonego powietrza;
 • opcja: nawilżanie powietrza, dzięki której można zwiększyć wilgotność powietrza;
 • opinie klientów.

Poziom wydajności oczyszczania powietrza określany poprzez tzw. wskaźnik CADR — Dyson Purifier Cool AutoReact TP7A

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru podczas zakupu urządzenia do oczyszczania powietrza powinna być jego wydajność.

Generalnie, zasada wyboru urządzenia do oczyszczania powietrza jest w tym przypadku dość prosta.

Im większe oraz wyższe jest dane pomieszczenie, tym większy oczyszczacz powinien zostać zastosowany.

Jeśli chodzi o poziom wydajności oczyszczania, to najczęściej używany jest wskaźnik CADR. Pokazuje on, jak szybkie jest wytwarzanie oczyszczonego powietrza. Producenci stosują także inne wskaźniki pokazujące, jak wydajny jest dany oczyszczacz.

Dobrym przykładem są tu oczyszczacze Dyson, w przypadku których nie stosuje się jednego, uniwersalnego indeksu.

Jeśli jednak chodzi o wspomniany wskaźnik CADR, zaleca się, by wydajność wynosiła nie mniej niż siedemdziesiąt pięć-osiemdziesiąt metrów sześciennych (75-80 m³/h) na każde dziesięć metrów kwadratowych powierzchni (10 m²).

Informacje na temat wydajności można znaleźć np. na opakowaniu produktu lub w dokumentach dołączanych podczas zakupu urządzenia.

Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że podawane przez producenta wyniki wydajności są uzyskane na podstawie testów przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych.

W rzeczywistości rezultaty mogą być nieco inne. Oprócz oficjalnych informacji ważne jest bowiem również przeznaczenie pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony oczyszczacz powietrza.

Przykładowo tam, gdzie jest większy przepływ powietrza, możliwe jest użycie mniej wydajnego oczyszczacza.

Rozumie się przez to takie pomieszczenia jak na przykład przedpokój czy pokój gościnny z wyjściem na balkon.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi np. o sypialnię umieszczoną w głębi mieszkania.

W takiej sytuacja nie stoi nic na przeszkodzie, by użyć oczyszczacza powietrza o niższej mocy.

Jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza Dyson, które warto wziąć wówczas pod uwagę, należy do nich m.in. Dyson Purifier AutoReact TP7A oraz Dyson Purifier Humidify Cool Formaldehyde PH04.

Dyson Purifier Humidify Cool Formaldehyde PH04

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez producenta wydajność CADR podczas pracy oczyszczacza powietrza Dyson Purifier Cool AutoReact TP7A wynosi nie mniej niż osiemdziesiąt jeden metrów sześciennych na godzinę (CADR > 81 m³/h).

Oprócz tego Dyson Purifier Cool AutoReact TP7A oferuje również następujące możliwości:

 • wykrywanie zanieczyszczeń, alergenów, wirusów oraz kurzu – model ten umożliwia usuwanie drobinek o objętości wynoszącej zaledwie 0,1 µm2;
 • funkcja orzeźwienia powietrza Air Multiplier.

Filtr hepa (hepa H13) oraz filtr węglowy — oczyszczacze powietrza Dyson skutecznie usuwają zanieczyszczenia za pomocą filtrów. Oczyszczacz powietrza z filtrem hepa Dyson Pure CoolTM AutoReact TP00 i nie tylko.

Dyson Pure Cool AutoReact TP00

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, czy dany oczyszczacz powietrza posiada filtr hepa (hepa H13) oraz filtr węglowy.

Za co odpowiada praca filtrów?

Musisz wiedzieć, że nowoczesny oczyszczacz powietrza to nie tylko czyste powietrze w domu, ale przede wszystkim - usuwanie różnych zanieczyszczeń. Umożliwiają to takie opcje jak filtr węglowy oraz filtr hepa H13.

Dzięki pracy tych filtrów oczyszczacz może skutecznie usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Oprócz tego ważna jest również wydajność pracy filtrów do jonizacji oraz UV.

Jeżeli wśród Twoich domowników znajdują się alergicy, zwróć uwagę na filtr hepa do usuwania zanieczyszczeń alergennych.

Filtry: węglowy (tzw. aktywny filtr węglowy) oraz hepa sprawiają, że oczyszczacz pełni funkcje profilaktyczne, chroniąc alergików przed zaostrzeniem choroby wywoływanej przez zanieczyszczenia.

Jednym z urządzeń, które skutecznie zatrzymuje różne rodzaje zanieczyszczeń, jest Dyson Purifier Humidify Cool AutoReact PH3A oraz wspomniany już model Dyson Purifier COOL Autoreact TP7A (model Dyson Purifier Cool AutoReact TP7A został wyposażony w uszczelniony filtr hepa H13). Jego stosowanie to gwarancja wysokiej jakości powietrza.

Do kategorii tej można zaliczyć również oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool AutoReact TP00 (znajdujący się w nim filtr hepa usuwa zanieczyszczenia na poziomie PM 0,3).

Oczyszczacze Dyson cena

Cena jest kolejnym z czynników, na które zwraca się uwagę podczas zakupu.

Tym bardziej, że wysokiej jakości oczyszczacze Dyson Purifier nie należą do najtańszych produktów na rynku.

Oto przykładowe ceny w 2022 roku:

Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 — ok. 3000 złotych. Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 to dobry jakościowo produkt, jednak jego zakup oznacza spory wydatek.

A przecież Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 nie jest najdroższym modelem z serii.

Dyson Purifier Hot Cool Formaldehyde TP09

Z kolei oczyszczacze powietrza Dyson Purifier Humidify Cool Formaldehyde PH04 to cena na poziomie ok. 3500-4000 złotych. Oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Humidify Cool Formaldehyde PH04 to jeden z droższych modeli na rynku;

Model Dyson Purifier Cool AutoReact TP7A — ok. 2800-3000 złotych.

Dyson Purifier Humidify Cool Formaldehyde PH04 i nie tylko. Dyson oczyszczacz powietrza opinie

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę również na opinie.

Zazwyczaj można znaleźć je w trzech miejscach — są one następujące:

 • opinie umieszczone pod danym produktem w sklepie internetowym;
 • informacje i oceny na internetowych forach tematycznych;
 • recenzja oczyszczacza do usuwania zanieczyszczeń powietrza na portalu branżowym.

Jeśli chcesz poznać oceny nabywców, możesz wpisać w wyszukiwarce np. "Dyson oczyszczacz powietrza opinie", "Dyson Purifier Humidify Cool czy warto", "Purifier Humidify Cool opinie", "jaki oczyszczacz powietrza Purifier Humidify cool".

Oprócz tego powinny sprawdzić się m.in. takie frazy jak "Dyson Purifier Cool czy to dobry produkt", "Dyson Purifier Cool zalety i wady", "Dyson Purifier Cool zalety i wady funkcje", "Dyson Purifier Cool filtry", "Dyson Purifier Cool czujniki temperatury, wilgotności i zanieczyszczeń", "Dyson Purifier Cool dodatkowe funkcje", "Dyson Purifier Cool najważniejsze funkcje", "" czy "najlepsze oczyszczacze powietrza Dyson Purifier Humidify Cool".

Urządzenia z funkcją automatycznego oczyszczania powietrza w czasie rzeczywistym

Ciekawym rozwiązaniem, jakie oferują np. oczyszczacze powietrza Dyson Purifier, jest automatyczny tryb pracy.

Wbudowane czujniki (np. czujniki pyłów, zapachów, temperatury i wilgotności) sprawiają, że Dyson Pure COOL dopasowuje tryb pracy do warunków w pomieszczeniu.

Obsługa z pomocą pilota lub aplikacji — aplikacja Dyson (połączenie Wi-Fi)

Wygodę tę zapewnia np. sterowanie zdalne, którą umożliwia aplikacja Dyson Link.

Praca aplikacji Dyson jest oparta o połączenie Wi Fi. Dyson Wi Fi pozwala Ci kontrolować przepływ powietrza, nawet jeśli jesteś poza domem.

Głośność urządzenia podczas pracy

Głośność wpływa na komfort podczas codziennego użytkowania. Zaleca się, by najniższy możliwy tryb głośności podczas pracy wynosił od ok. trzydziestu do trzydziestu pięciu decybeli (w przypadku sypialni).

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że im ciszej pracuje oczyszczacz, tym niższa jest jego wydajność (a jednocześnie niższy pobór mocy). Wraz ze wzrostem intensywności pracy, pobór mocy wzrasta.

Oczyszczacz powietrza Dyson Purifier do usuwania zanieczyszczeń. Podsumowanie

W tekście zostały przedstawione kryteria, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza do nawilżania powietrza, jaki oferuje firma Dyson.

Podsumowując, są one następujące:

 • poziom wydajności oczyszczania powietrza określany poprzez indeks CADR;
 • jakość pracy filtrów: hepa (hepa H13) oraz węglowego powstrzymujących przed dopływem zanieczyszczeń;
 • możliwość automatycznego oczyszczania powietrza;
 • wygoda sterowania w czasie rzeczywistym za pomocą pilota lub aplikacji na urządzenia mobilne (aplikacja Dyson), możliwość sterowania z użyciem aplikacji Dyson to przede wszystkim wygoda;
 • poziom hałasu;
 • cena;
 • możliwość nawilżania powietrza, dzięki czemu można wpływać na poziom jego temperatury i wilgotności;
 • dodatkowe opcje, które oferuje firma Dyson, w tym np. tryb nocny (tryb nocny to niższy pobór energii oraz mniej intensywna praca), Ultraviolet Cleanse;
 • opinie dotychczasowych klientów;

Przeanalizowanie tych czynników nie daje wprawdzie stuprocentowej gwarancji na sukces podczas zakupów. Znacznie jednak zwiększają się szanse na to, że wybrany oczyszczacz powietrza spełni Twoje potrzeby.