Zaćma - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zaćma - według Światowej Organizacji Zdrowia - to jedna z najczęściej występujących chorób oczu, która jest w stanie doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Dotyka ona głównie osoby starsze, jednak może pojawić się również po urazach i cukrzycy. Na szczęście rozpoznanie zaćmy jest stosunkowo łatwe i możliwe jest również jej usunięcie.

Jak wygląda zaćma?

Zaćma to schorzenie oczu, polegające na zmętnieniu soczewki znajdującej się bezpośrednio za tęczówką. Skutkuje to tym, że przez soczewkę przechodzi mniej światła, a jakość widzenia znacznie się pogarsza. Widziany obraz staje się niejako zabrudzony. Właśnie to zauważają pacjenci jako pierwszy objaw wystąpienia zaćmy.

Całe szczęście, zaćmę bez problemu rozpoznać można podczas podstawowego badania okulistycznego. Niemniej jednak – zwłaszcza osoby starsze – powinny zwracać szczególną uwagę na pewne symptomy takie jak: problemy z widzeniem, rozmyte punkty lub plamki, trudności podczas czytania i oglądania telewizji lub ciągłe wrażenie zabrudzonych okularów. Warto pamiętać, że przy zaćmie nie występuje ból i swędzenie, a jedynie dyskomfort przy patrzeniu np. na światła samochodów.

Usunięcie zaćmy

Jedyną możliwością pozbycia się zaćmy jest jej operacyjne usunięcie. Zabieg polega na pozbyciu się z oka zmętniałej soczewki i wszczepianiu nowej – sztucznej. Współczesny – bardzo wysoki - poziom rozwoju chirurgii okulistycznej sprawia, że usunięcie zaćmy trwa zaledwie 15-30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Ponadto, dzięki wszczepieniu nowej soczewki, możemy skorygować również nasze wady wzroku, takie jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność.

Wszystko za sprawą różnych rodzajów soczewek. Te standardowe – jednoogniskowe pozwalają nam widzieć bardzo dobrze na jedną odległość. Będziemy potrzebować zatem dodatkowych okularów do bliży lub dali. ich niewątpliwą zaletą jest to, że są one refundowane przez NFZ.

Soczewka dwuogniskowa pozwala zaś widzieć dobrze zarówno na dużą, jak i na małą odległość. W rezultacie osoba po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepieniu soczewki dwuogniskowej może bez problemu czytać książki czy gazety bez okularów, a na ulicy z dużej odległości odczyta numer nadjeżdżającego autobusu.

Warto również dodać, że i jeden i drugi rodzaj soczewek występuje także w wersji torycznej, czyli takiej, która koryguje astygmatyzm.

Cena operacji zaćmy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, usunięcie zaćmy może być refundowane. Jeśli jednak oczekujemy czegoś więcej niż standardowa, jednoogniskowa soczewka, to musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Ceny takich zabiegów oscylują wokół kilku tysięcy złotych za jedno oko. Czy to dużo? Pozostawiamy to do Waszej oceny.

Warto zwrócić uwagę, czy klinika okulistyczna w okolicy Twojego miejsca zamieszkania oferuje taki zabieg i jaka jest jego cena oraz czytać opinie i recenzje innych pacjentów.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy podejmuje lekarz okulista po przeprowadzeniu niezbędnych badań. Doradza również wybór odpowiedniej soczewki - najlepszej w każdym konkretnym przypadku.

Przed zabiegiem nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy dzień przed operacją oraz w dniu wizyty w klinice używać specjalnych kropli. Dopuszczalne jest także zjedzenie lekkiego posiłku. Zabronione jest jedynie picie kawy i alkoholu.

Sama operacja usunięcia zaćmy nie boli, jednak przez kilka dni możemy odczuwać nieznaczny dyskomfort. Jeśli ból się jednak pojawi, można przyjąć paracetamol. Zazwyczaj kolejnego dnia po zabiegu lekarz zdejmuje z oka opatrunek i zaleca stosowanie kropli okulistycznych. Teraz pozostaje już tylko unikać wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów powyżej 5 kg przez okres ok. 4 tygodni.

Zaćma nie taka straszna

Zaćma to poważna choroba oczu i nie wolno jej lekceważyć, jednak na szczęście jej usunięcie jest możliwe w – jeśli można to tak nazwać – dość łatwy sposób. Sam zabieg jest krótki i bezbolesny, a rekonwalescencja po nim trwa około 4 tygodni. Wybór wszczepionej do naszego oka soczewki doradza nam lekarz, jednak, jeśli chcemy, aby zabieg był refundowany, nasze możliwości są nieco ograniczone. Nie zmienia to jednak faktu, że zaćmy da się pozbyć i cieszyć się lepszym widzeniem przez długi czas.