"Farmacja jest kobietą"

Jaką rolę w systemie ochrony zdrowia pełnią farmaceuci? Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest oczywista - wydają leki w aptekach. Czy jednak ich praca sprowadza się wyłącznie do sprzedaży? Zdecydowanie nie. Zakres kompetencji farmaceutów jest znacznie szerszy. Nie każdy jednak wie jak dużo zmieniła w tym obszarze pandemia oraz ustawa o zawodzie farmaceuty. Zupełnie naturalnie zrodziła się więc potrzeba podnoszenia świadomości społeczeństwa odnośnie tej profesji. Stąd też, w obchodzony 14 maja Dzień Farmaceuty, wystartowała kampania edukacyjna "Farmacja jest kobietą".

Polska farmacja kobietami stoi…

Projekt „Farmacja jest kobietą" został stworzony przez firmę Nutropharma, która od dawna aktywnie wspiera na różnych płaszczyznach, zarówno tych biznesowych jak i społecznych, zdrowie polskich kobiet. Tym razem, za cel postawiono podkreślenie roli farmaceutek w opiece zdrowotnej. Okazuje się bowiem, że farmacja to jeden z bardziej sfeminizowanych zawodów. Niemalże 85% sektora stanowią właśnie kobiety. Pandemiczny czas odcisnął niemałe piętno na ich zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Obok lekarzy to właśnie farmaceuci nieprzerwanie pełnili swoje obowiązki, służąc pacjentom radą oraz zapewniając dostęp do leków. Zyskali także sporo nowych uprawnień, które znacząco poszerzyły ich kompetencje względem chorych. Choć wciąż obiegowo uważa się, że do zadań farmaceutów należy głównie wydawanie leków, to ich faktyczny zakres zadań jest znacznie szerszy. Pandemia COVID-19 dała im możliwość wykonywania szczepień czy prowadzenia badań diagnostycznych jak testowanie na obecność wirusa SARS-CoV-2, zwiększyła użyteczność recept farmaceutycznych. Zbiegło się to z wejściem w życie nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, w której znalazło się wiele nowych uprawnień dotyczących holistycznie rozumianej opieki farmaceutycznej. Wprowadzono min.  usługę przeglądu lekowego (obecnie na etapie pilotażu usługi) możliwość wykonywania prostych badań diagnostycznych.

Dlatego też kampania „Farmacja jest kobietą" to unikatowy projekt edukujący w zakresie usług świadczonych przez pracowników aptek, ale i wspierający polskie farmaceutki.

W czym pomoże farmaceuta?

W czym zatem może obecnie pomóc farmaceuta? Ustawa o zawodzie zakłada m.in. świadczenia usług z zakresu szeroko pojętej opieki farmaceutycznej, w tym przeglądy lekowe. Poza tym daje pracownikom aptek możliwość prowadzania szczepień przeciwko COVID-19 oraz grypie. Na etapie dyskusji proceduralnych pozostają świadczenia dotyczące prostych badań diagnostycznych. Nie da się więc ukryć, że polscy farmaceuci, a w szczególności dominujące w branży farmaceutki, mają ręce „pełne roboty". Jednak dzięki wielu wyjątkowym predyspozycjom i za sprawą wrodzonej empatii, to właśnie kobiety sprawdzają się w tym zawodzie znakomicie i należy je wspierać.

Zakres kampanii „Farmacja jest kobietą" obejmuje filmy oraz materiały edukacyjne, poszerzające wiedzę społeczeństwa odnośnie bieżących uprawnień farmaceutów, a także treści szkoleniowe i motywujące skierowane do farmaceutek. W projekcie udział wzięły m.in. psycholog Katarzyna Miller oraz Janina Bąk, znana szerszej publiczności jako Janina Daily, a także popularna dziennikarka telewizyjna Katarzyna Bosacka. Nie mogło oczywiście także zabraknąć przedstawicielek profesji, do których kampania jest skierowana. Tak więc do realizacji projektu zaproszono znane z mediów społecznościowych farmaceutki: Zofię Winczewską, Anę Krysiewicz oraz Paulinę Front, które, obok Katarzyny Bosackiej zagrały w filmach promujących akcję, a w towarzystwie Katarzyny Miller oraz Janiny Bąk nagrały ciekawe podcasty. 

 

Więcej informacji na temat kampanii "Farmacja jest kobietą" odnaleźć można na stronie www.farmacjajestkobieta.pl oraz na profilu https://www.facebook.com/nutropharma