Polki w okresie menopauzy: jakich objawów doświadczają najczęściej?

Okres menopauzy stanowi dla kobiet duże wyzwanie. To czas, któremu towarzyszą liczne objawy związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie. A jak wynika z raportu przygotowanego przez markę Jasnum: "Menopauza to nie pauza", najpowszechniejszym symptomem tego etapu dojrzałości wśród Polek są uderzenia gorąca - doświadcza ich aż 50%* z nich. Jakie jeszcze objawy towarzyszą kobietom w tym okresie?

Pierwsze symptomy świadczące o zbliżaniu się menopauzy mogą pojawić się już kilka lat wcześniej, około 40 roku życia. Za ich wystąpienie odpowiada między innymi spadek poziomu hormonów, głównie progesteronu oraz estrogenu. Zmiany w zakresie miesiączkowania (nieregularne, dłuższe lub bardziej intensywne krwawienia), wahania nastroju, uczucie przewlekłego zmęczenia czy senność to tylko wybrane sygnały pojawiające się w tak zwanym okresie pre-menopauzalnym. Większość kobiet nie utożsamia ich jednak ze zbliżającym się, nowym okresem dojrzałości.

Kiedy już nadejdzie

51 lat – to średni wiek, w którym Polki wchodzą w okres menopauzy, trwający od 1 roku do 2 lat.

W tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian wywołanych zmianą profilu hormonalnego. Szczególną uwagę warto zwrócić na estrogen, który wpływa między innymi na ośrodek termoregulacji w mózgu (stąd m.in. uderzenia gorąca), przyczynia się do występowania regularnych cyklów miesiączkowych, odpowiada za nawilżenie pochwy, a także za elastyczność skóry. Podczas menopauzy dochodzi do zmian jego wydzielania, co skutkuje między innymi pojawieniem się licznych, uciążliwych objawów*. 

Polki biorące udział w badaniu zrealizowanym dla marki Jasnum nie tylko wskazały, które symptomy występują lub występowały u nich najczęściej, ale również które były dla nich najbardziej uciążliwe.A jak wynika z raportu: „Menopauza to nie pauza", kobiety z podobnym nasileniem odczuwają sygnały zarówno w obszarze fizycznym, jak i psychicznym. Najpowszechniej występujący objawem menopauzy u Polek są uderzenia gorąca – doświadcza ich co druga kobieta w naszym kraju*. Nagłe uczucie ciepła pojawia się szczególnie w obszarze górnych części ciała – twarzy, szyi, klatki piersiowej. To właśnie w tych rejonach mogą pojawić się zaczerwienienia skóry. Dodatkowo, na plecach oraz ramionach mogą wystąpić czerwone plamy. 

Poza nagłymi falami ciepła, równie powszechne są trudności ze snem (47%), które mogą być związane między innymi z nocnymi potami (potliwości, w tym nocnej, doświadcza 40% Polek w okresie menopauzy)*. Polki mówiące o objawach menopauzy wymieniają również suchość skóry oraz utratę jej elastyczności (44%), rozdrażnienie (41%), przyrost wagi (41%), wahania nastroju oraz płaczliwość (40%), a także przewlekłe zmęczenie (40%*).

Równie często pojawia się spadek libido (39%) oraz suchość pochwy (34%)*. Brak zainteresowania aktywnością seksualną może wynikać między innymi ze zmniejszonego poziomu estrogenu. Odpowiedni poziom tego hormonu sprzyja nawilżeniu pochwy. Kiedy jest go za mało, dochodzi do uczucia suchości i osłabienia jej ścian, co powoduje uczucie dyskomfortu pojawiające się podczas stosunku. A to z kolei może znacząco wpłynąć na brak zainteresowania seksem.

Co jeszcze wymieniają Polki na liście objawów towarzyszących menopauzie? Między innymi problemy z pamięcią i koncentracją (21%), uczucie lęku oraz niepokoju (29%), problemy z kontrolą oddawania moczu (15%), odczuwalny dyskomfort w obszarze rąk, kolan, pleców oraz sztywność stawów (23%). Które z nich są najbardziej uciążliwe dla kobiet? Nagłe uderzenia gorąca, problemy ze snem, wahania nastroju, nagła płaczliwość, spadek libido, problemy z kontrolą oddawania moczu, a także suchość skóry oraz utrata jej elastyczności*.

Wsparcie w naturalnych ekstraktach z roślin

Chcąc pomóc sobie w łagodzeniu różnych objawów menopauzy, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające witaminy oraz naturalne ekstrakty z roślin. W przypadku uderzeń gorąca pomocne mogą okazać się ekstrakty z czerwonej koniczyny, które łagodzą także takie objawy  jak drażliwość i niepokój. Ekstrakt z szyszek chmielu działa kojąco – przyczynia się do zmniejszenia niepokoju i do poprawy jakości snu. Ekstrakty z czerwonej koniczyny (kapsułki na dzień) oraz z szyszek chmielu (kapsułki na noc) znajdziemy w suplemencie diety Jasnum.  Pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy są również witaminy – B6 oraz B12, które pomagają w utrzymaniu  prawidłowych  funkcji  psychologicznych, zmniejszają uczucie znużenia oraz zmęczenia. Znajdziemy je w składzie suplementów diety Jasnum (witamina B12) oraz Jasnum Mood (witamina B6 i B12).

Można sięgnąć również po wyciąg ze skrzypu lub dyni. Ekstrakt ze skrzypu wspomaga prawidłową diurezę.Ekstrakt z dyni z kolei pomaga w utrzymaniu dobrej funkcji pęcherza i wspiera układ moczowy. Ekstrakt ze skrzypu oraz dyni to jedne ze składników suplementu diety Jasnum Uro.

Ekstrakt z kończyny czerwonej

Helps to maintain a calm and comfortable menopause/helps women coping with the teltale signs associated with menopause, such as hot flushes, sweating, restlessness and irritablity

Pomaga utrzymać spokojną i komfortową menopauzę/pomaga kobietom radzić sobie z objawami towarzyszącymi menopauzie, takimi jak uderzenia gorąca, pocenie się, niepokój i drażliwość.

Ekstrakt z szyszek chmielu

Działanie uspokajające (kojące), działanie wspomagające dobry sen.

Witamina B6

Witamina B6 pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.

Witamina B6 przyczynia się zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Witamina B12

Witamina B12 pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.

Witamina B12 przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Skrzyp

Supports the excretory function of the kidneys.

Wspomaga funkcję wydalniczą nerek.

Dynia

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie pęcherza  i przepływ moczu.

*Estrogen: Functions, uses, and imbalances (medicalnewstoday.com)

*Raport marki Jasnum „Menopauza to nie pauza" przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.

*Raport marki Jasnum „Menopauza to nie pauza" przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r

*Jak wyżej,

*Jak wyżej

*Raport marki Jasnum „Menopauza to nie pauza" przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.

SUPLEMENT DIETY