Pandemia koronawirusa wraca? Ministerstwo wydaje nowe rozporządzenie covidowe. Obowiązuje od 31 października

Od 31 października w życie wchodzi nowe rozporządzenie covidowe. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że utrzymany zostaje dotychczasowy nakaz noszenia maseczek w niektórych miejscach. Co jeszcze się zmienia?

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 31 października wchodzi w życie nowe rozporządzenie w związku z pandemią koronawirusa. Ma ono dotyczyć przedłużenia zakazów i nakazów związanych z zagrożeniem COVID-19.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Więcej bieżących informacji na temat koronawirusa w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe rozporządzenie covidowe. Obowiązuje od 31 października

Nowe rozporządzenie ministerstwa zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, w którym pojawiła się nowelizacja wcześniej obowiązującego rozporządzenia odnośnie nakazów i zakazów w związku z możliwością ponownego wystąpienia zagrożenia pandemicznego. Co wiadomo o nowych ustaleniach?

  • Zgodnie z nowelizacją obowiązek zakrywania ust i nosa w szpitalach, placówkach medycznych (wszystkich miejscach, w których prowadzona jest działalność lecznicza) oraz aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.
  • Rozporządzenie jest ważne od 31 października 2022 r. 

Nie zmieniono innych zasad, także tych dotyczących swobodnego podróżowania, konieczności odbycia kwarantanny lub izolacji.

Ministerstwo Zdrowia przedłuża obowiązek noszenia maseczek

Według nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, przedłużenie obostrzeń związane jest z "aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-COV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem". Jednocześnie, jak zaznacza ministerstwo, projekt ma związek z:

Sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Jak obecnie wygląda sytuacja covidowa w Polsce? 30 października 2022 r. potwierdzono 158 nowych zakażeń koronawirusem oraz 17 zgonów. Między 20 a 26 października 2022 r. odnotowano 6656 zakażeń, z czego 1285 przypadków było "ponownym zakażeniem wirusem". W tym okresie zmarło 100 osób z COVID-19.

Więcej o: