Pierwsza na świecie szczepionka przeciw omikronowi dopuszczona do użytku. Chroni też przed COVID-19

Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który zezwolił na stosowanie szczepionki firmy Moderna. To pierwszy preparat, który chroni zarówno przed wariantem omikron, jak i przed pozostałymi mutacjami koronawirusa. W Unii Europejskiej ma być dostępny od września.

Koncern Moderna przedstawił wyniki badań klinicznych na 437 pacjentach, które wskazują, że opracowana przez nich szczepionka wywołuje silną odpowiedź immunologiczną przeciwko wariantowi omikron oraz tzw. podwariantom BA.4 i BA.5, obwinianym za ostatnie wzrosty zakażeń koronawirusem.  Poziom przeciwciał chroniących przed omikronem u zaszczepionych nowym preparatem był 1,7 razy wyższy. Oprócz tego szczepionka Moderny zabezpiecza też przed zakażeniem pozostałymi, wcześniej rozpoznanymi, mutacjami powodującymi COVID-19.

Szczepionka przeciwko omikronowi. Jak działa Spikevax?

Preparat o nazwie Spikevax można przyjmować w postaci tzw. boostera. Od jesieni ma być podawany jako dawka przypominająca dla około 26 mln pacjentów, którzy wcześniej zaszczepili się przeciwko SARS-CoV-2. Do końca roku w Wielkiej Brytanii ma być dostępnych 13 mln dawek — podaje BBC.

Nie zidentyfikowano żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania tej szczepionki

- zapewniono w oficjalnym komunikacie, na który powołuje się stacja CNN. Jedyne skutki uboczne, jakie zgłoszono, uznano za "łagodne i ustępujące samoistnie".

Kompendium wiedzy o nowych wariantach omikrona.Omikron w pigułce. Wszystko, co warto wiedzieć o wariancie BA.5

Szczepionka chroniąca przed omikronem ma być dostępna od września 2022 r.

Moderna rozpoczęła działania, które mają doprowadzić do zatwierdzenia nowej szczepionki przeciwko omikronowi również na terenie Unii Europejskiej. Przewiduje się, że preparat ma być dostępny w krajach członkowskich od września. Zgłoszenie do dopuszczenia jej do użytku złożono także w Australii oraz w Kanadzie.

Moderna prawdopodobnie nie będzie jedynym producentem szczepionek, które chronią m.in. przed wariantem omikron. Już w czerwcu 2022 roku Pfizer oraz BioNTech przeprowadziły testy preparatu wycelowanego w nowe mutacje koronawirusa. Wstępne wyniki badań na ten temat okazały się pozytywne, więc wkrótce na rynku mogą pojawić się kolejne szczepionki przeciwko omikronowi.

62 proc. osób, które trafiły do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem, cierpi z powodu uszkodzenia mięśnia sercowego - dowodzą wyniki badań.Jak COVID-19 wpływa na serce, mózg i inne organy? Nowe objawy long COVID-19

źródło: CNN / BBC / Moderna (wyniki badań klinicznych dotyczących szczepionki przeciwko omikronowi)

Więcej o: