Niższy popęd płciowy, zaburzenia erekcji i wypadanie włosów wśród objawów długiego covidu

Do szeroko znanych już objawów związanych z długim covidem, takich jak anosmia, duszności, ból w klatce piersiowej i gorączka, dodawane są nowe, które wcześniej nie były szeroko zgłaszane. Na początek listy trafiły wypadanie włosów i dysfunkcje seksualne.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Badania potwierdzają niezwykle szeroki zakres różnorodnych objawów zgłaszanych przez osoby, które przeszły COVID-19. W dodatku niektóre symptomy mogą ciągnąć się nawet dwa lata, jak pokazują dane.

- Ciężkie zakażenie SARS-CoV-2 wiąże się z szeregiem uporczywych objawów wpływających na codzienne funkcjonowanie, znanych jako stan po COVID-19 lub długi covid. Dlatego przeprowadziliśmy retrospektywne, dopasowane badanie kohortowe, w celu określenia objawów związanych z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 powyżej 12 tygodni u niehospitalizowanych dorosłych osób oraz czynników ryzyka związanych z długim covidem - piszą naukowcy z University of Birmingham na łamach czasopisma "Nature Medicine".

Analizowane w tym badaniu dane pochodzą z elektronicznych rejestrów zdrowotnych ponad 2,4 miliona osób w Wielkiej Brytanii i obejmują okres od stycznia 2020 r. do kwietnia 2021 r. Naukowcy zidentyfikowali w sumie aż 62 objawy, które mogą być związane z przechorowaniem COVID-19.

Objawy długiego covidu u niehospitalizowanych osób

Najczęściej zgłaszane objawy długiego covidu obejmują utratę węchu i duszności, a także zmęczenie, wysypki skórne i tak zwaną mgłę mózgową (to dolegliwości neurologiczne, takie jak oszołomienie, problemy z koncentracją, trudności ze skupieniem uwagi, trudności z pamięcią krótkotrwałą). Ale zakres objawów postcovidowych wydaje się być wiele szerszy (w tej chwili mowa jest o 62 różnych dolegliwościach) i obejmuje kilkadziesiąt różnych dysfunkcji, w tym wypadanie włosów, kichanie, a ponadto trudności z wytryskiem i obniżenie libido, a dalej chrypkę, gorączkę, halucynacje węchowe.

Zgodnie z aktualną wiedzą długi covid dotyka około 10 proc. osób po koronawirusowej infekcji i ujawnia się po upływie od 4 do 12 tygodni po zakażeniu. Najbardziej narażone grupy to kobiety, osoby należące do mniejszości etnicznych, z uboższych środowisk, palacze tytoniu, osoby z otyłością oraz z różnymi chorobami współistniejącymi. Ponadto odnotowano, że wyższe ryzyko syndromu postcovidowego dotyczy młodszych osób.

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długi covid to stan charakteryzujący się objawami wpływającymi na codzienne życie, takimi jak zmęczenie, duszności i zaburzenia funkcji poznawczych, które występują po przebytym prawdopodobnym lub potwierdzonym zakażeniu SARS-CoV-2. Objawy zwykle pojawiają się 3 miesiące od wystąpienia ostrych objawów COVID-19, utrzymują się przez co najmniej 2 miesiące i nie można ich wytłumaczyć alternatywną diagnozą.

Choroby współistniejące o największym związku z długim covid to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), łagodny przerost gruczołu krokowego, fibromialgia, dysfunkcje erekcji, depresja, migrena, stwardnienie rozsiane, celiakia - ujawniają naukowcy w "Nature Medicine".

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Źródła: Nature Medicine, The Guardian

Więcej o: