Zmęczenie i apatia po COVID-19 wielu pacjentom uniemożliwiają powrót do normalnego życia

Naukowcy dowodzą, że uporczywe zmęczenie po COVID-19 można częściowo wyjaśnić zaburzeniami neuropsychiatrycznymi i poznawczymi, z którymi borykają się pacjenci. Apelują, aby leczyć te stany u osób doświadczających długoterminowych objawów pocovidowych.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Długi covid, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), objawia się m.in. nadmiernym zmęczeniem, dusznościami i zaburzeniami funkcji poznawczych, które pojawiają się w ciągu trzech miesięcy od choroby i trwają co najmniej dwa miesiące. Wszystkie te symptomy wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjentów, niekiedy nawet uniemożliwiając im powrót do normalnego życia i pracy. Wiadomo też, że COVID-19 ma uogólniony negatywny wpływ na zdolność do koncentracji, na funkcje wykonawcze, uczenie się i pamięć długotrwałą.

- Jednak wśród objawów długiego COVID-19 to zmęczenie stanowi spore wyzwanie kliniczne. Między innymi dlatego, że brak jest powszechnie akceptowanej definicji tego stanu. Ponadto mamy tylko niewielką wiedzę na temat mechanizmu patogenetycznego, stojącego za nadmiernym zmęczeniem - przyznają eksperci z Universitat Oberta de Catalunya (UOC) w Hiszpanii, którzy zajęli się problemem zmęczenia i apatii w kontekście COVID-19.

Nadmierne zmęczenie opisywane jest jako znużenie, wyczerpanie fizyczne, z którymi wiąże się też osłabienie funkcji poznawczych. Obejmuje obszary: fizyczny, poznawczy i psychospołeczny. Wiadomo, że może się pojawić po ciężkiej infekcji, towarzyszy ponadto chorobom neurologicznym.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zmęczenie dopada prawie jedną trzecią pacjentów z COVID-19 i wiąże się z gorszymi rokowaniami. Co więcej, może utrzymywać się przez co najmniej sześć miesięcy po zakażeniu. Szacuje się, że od 9 do 49 proc. pacjentów odczuwa zmęczenie przez miesiąc po wystąpieniu objawów koronawirusowej infekcji, a niemal co trzeci doświadcza go jeszcze po 12-16 tygodniach. Istnieje też analiza, w której wykazano, że u co najmniej jednej trzeciej pacjentów po COVID-19 zmęczenie może utrzymywać się nawet przez 12 miesięcy.

Zmęczenie i apatia pojawiające się po COVID-19 uniemożliwia wielu ludziom powrót do poprzedniego stylu życia. Naukowcy odkryli, że częstotliwość występowania apatii związanej z COVID-19 wzrosła z 17 proc. przed infekcją (mogła być spowodowana pandemią i koniecznością izolowania się) do 62 proc. po infekcji.

Uporczywe zmęczenie a zaburzenia poznawcze i depresja po COVID-19

Badania przeprowadzone w Universitat Oberta de Catalunya (UOC) w Hiszpanii dotyczyły związku między zmęczeniem a objawami poznawczymi i neuropsychiatrycznymi (takimi jak depresja, lęk, apatia i zaburzenia funkcji wykonawczych) u pacjentów po COVID-19. Aby zbadać tę zależność, zaproszono do współpracy 136 pacjentów z COVID-19, u których zaobserwowano zaburzenia poznawcze nawet osiem miesięcy po zakażeniu.

- "Wyniki naszych ustaleń wskazują, że zarówno zaburzenia poznawcze, jak i neuropsychiatryczne przyczyniają się do zmęczenia po COVID-19 w złożony sposób. Nadal jednak wiele kwestii wymaga wyjaśnienia. Nie jest jasne, czy zmęczenie prowadzi do depresji, czy odwrotnie" - czytamy w artykule.

Ponadto naukowcy sugerują, że uporczywe zmęczenie i upośledzenie funkcji poznawczych może pojawić się nie tylko po ciężkim, ale i po łagodnym COVID-19.

Wyniki badań opublikowało czasopismo "Journal of Neurology".

Zobacz wideo choroba ma uogólniony wpływ na umiejętności uwagi, funkcje wykonawcze , uczenie się i pamięć długotrwałą

Źródła: MedicalXPress.com, Journal of Neurology

Więcej o: