Tylko jeden na czterech pacjentów po ciężkim COVID-19 czuje się po roku w pełni wyleczony

Pacjenci po hospitalizacji z powodu COVID-19 przez rok i dłużej odczuwają zaburzenia zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Czynnikami ryzyka są płeć żeńska, otyłość i pobyt na oddziale intensywnej terapii. To takie osoby potrzebują dłuższej i intensywniejszej rehabilitacji po COVID-19.

Więcej o COVID-19 przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Badania z udziałem 2320 osób, które mają za sobą hospitalizację z powodu COVID-19 pokazują, jak trudno jest im wrócić do pełnego zdrowia. Tylko jedna na cztery badane osoby przyznała, że po roku od infekcji czuje się w pełni wyleczona. Mówili o tym naukowcy podczas Europejskiego Kongresu Klinicznej Mikrobiologii i Chorób Zakaźnych (ECCMID, Lizbona, 23-26 kwietnia 2022). Wyniki badania opublikowało też czasopismo "The Lancet Respiratory Medicine". Autorami artykułu są eksperci z University of Leicester w Wielkiej Brytanii.

- Nasze obserwacje wskazują, że u większości osób, które były hospitalizowane, a potem doświadczyły długiego covid, wyniki zdrowotne nie poprawiają się znacząco nawet po roku od wypisania ze szpitala - donoszą badacze.

Komu jest trudniej podczas rekonwalescencji po COVID-19?

Badania skłoniły naukowców do stwierdzenia, że o szybkości wychodzenia z COVID-19 mogą decydować płeć, masa ciała oraz rodzaj zabiegów, którym chory podlegał w szpitalu (wiążących się z ciężkością objawów).

Wydaje się, że to kobiety potrzebują dłuższej rekonwalescencji po ciężkim COVID-19, mają o jedną trzecią mniejsze szanse na szybkie wyzdrowienie niż mężczyźni. Drugą grupą, długo dochodzącą do siebie po koronawirusowej infekcji, są osoby otyłe, przy czym prawdopodobieństwo dłuższego niż rok zdrowienia jest u nich wyższe o połowę, w porównaniu z wynikami osób o normalnej wadze. Ponadto ci pacjenci, którzy byli wentylowani mechanicznie (byli pod respiratorem), także potrzebują dużo czasu na rekonwalescencję, a prawdopodobieństwo, że po roku nadal będą się czuć nie najlepiej, wynosi około 50 proc.

Ozdrowieńcy najczęściej skarżyli się na zmęczenie, ból mięśni, spowolnienie fizyczne, zaburzenia snu oraz duszności. Wśród uczestników były osoby w wieku od 18 lat i starsze, hospitalizowane w jednym z 39 szpitali w Wielkiej Brytanii. Byli badani dwukrotnie, najpierw po pięciu miesiącach, a później po roku od wyjścia ze szpitala. Ponadto poddano szczegółowej analizie pobrane od nich próbki krwi, w których szukano śladów zapalenia (zbadano stężenie 300 różnych substancji związanych z zapaleniem i odpornością).

- Jest uderzające, jak bardzo trudno jest wrócić do zdrowia w okresie od pięciu miesięcy do jednego roku po hospitalizacji z powodu COVID-19, patrząc na objawy, zdrowie psychiczne, zdolność do wysiłku, upośledzenie narządów i obniżenie jakości życia - mówi dr Rachael Evans, współautorka badania.

Bez wdrożenia skutecznych metod leczenia, długi covid stanie się nową i bardzo rozpowszechnioną chorobą przewlekłą

- przestrzegają eksperci.

Badanie było prowadzone wspólnie przez National Institute for Health Research (NIHR) i Leicester Biomedical Research Center.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Źródła: MedicalXpress.com, The Lancet Respiratory Medicine

Więcej o: