Piąta szczepionka przeciw COVID-19 już do dostania w Polsce

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 o nazwie Nuvaxovid, to produkt firmy NOVAVAX. Jest oparta na znanej i wykorzystywanej od lat technologii. Zawiera gotowy antygen w postaci oczyszczonego białka kolca wirusa. W badaniach klinicznych wykazała się 90 proc. skutecznością w zapobieganiu objawowemu COVID-19.

Więcej na temat pandemii COVID-19 przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Szczepionka Nuvaxovid firmy Novavax została warunkowo dopuszczona do obrotu w krajach Unii Europejskiej i od 1 marca jest dostępna także w Polsce. Do tej pory do naszego kraju dotarło około pół miliona dawek.

Nuvaxovid - co znajduje się w składzie tej szczepionki

Jest to szczepionka podjednostkowa rekombinowana, czyli zawierająca białko wirusa przeciw któremu organizm wytwarza potem przeciwciała. Mówiąc ściślej, szczepionka zawiera gotowy antygen w postaci oczyszczonego pełnej długości białka kolca koronawirusa. Wirusowe białko powstaje dzięki "hodowli" w komórkach owadzich, a nie w drożdżach (jak robiło się to dawniej). To tak zwana szczepionka "nieżywa", czyli nie zawiera zdolnego do replikacji wirusa. 

Podobną metodą produkuje się od lat szczepionki przeciwko wirusowego zapaleniu wątroby typu b oraz przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka.

Ponadto w szczepionce Nuvaxovid znajduje się adiuwant Matrix-M, zawierający saponiny pozyskane z mydłodrzewu właściwego (Quillaja saponaria Molina), drzewa rosnącego w Ameryce Południowej. Saponiny to grupa związków chemicznych zaliczanych do glikozydów, czyli substancji będących pochodnymi cukrów. Adiuwant ma za zadanie wzmacniać poszczepienną odpowiedź układu immunologicznego na podany antygen.

Nuvaxovid zawiera jeszcze jeden składnik - polisorbat 80 - pełniący rolę stabilizatora (taki sam związek, jaki znajdziemy w szczepionce AstraZeneki oraz Johnson & Johnson).

Bezpieczeństwo szczepionki sprawdzono w badaniach z udziałem 60 tys. osób

Badania kliniczne prowadzono w Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku i w Wielkiej Brytanii. Analiza wyników pokazała, że preparat w 90 proc. zapobiega objawowemu COVID-19. Ponadto potwierdzono skuteczność Nuvaxovidu w przypadku nowszych wariantów koronawirusa, w tym alfa o beta. W tych badaniach klinicznych nie uwzględniono omikrona, ale eksperci są zdania, że skuteczność nowego preparatu jest porównywalna ze szczepionkami mRNA.

Nuvaxovid jest bezpieczny i ogólnie dobrze tolerowany przez organizm. Wśród skutków niepożądanych preparatu zgłaszano łagodne i przemijające objawy, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, ból mięśni oraz zmęczenie.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Nuvaxovid przeznaczony jest dla osób powyżej 18 lat. Może też służyć jako szczepionka przypominająca

Nuvaxovid może wziąć dorosła osoba mająca 18 lub więcej lat. Szczepionka jest dwudawkowa, a odstęp między dawkami powinien wynosić nie mniej niż 3 tygodnie. Można ją brać także jako drugą dawkę po preparacie AstraZeneca.

Ponadto Nuvaxovid nadaje się do szczepień przypominających. Po AstraZenece powinien był podany po 5 miesiącach, natomiast już po 2 miesiącach od podania szczepionki Johnson & Johnson. Wyjątkowo można też wziąć tę szczepionkę jako przypominającą po preparatach mRNA, czyli Moderny lub Pfizera (odstęp musi jednak wynosić co najmniej 5 miesięcy).

Do tej pory w Polsce podano już około 53 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.

- Szczepionka Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw COVID-19 w pełnym zalecanych schemacie szczepienia z powodu obaw związanych z dotychczas dostępnymi szczepionkami (mRNA i wektorowymi) lub u których stwierdzono przeciwwskazania do podania kolejnych dawek tych preparatów - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Źródła: www.gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl

Więcej o: