COVID-19 powoduje uszkodzenia jąder. "Nawet umiarkowany"

Ciężki COVID-19 może doprowadzić do powikłań, które wpływają na płodność mężczyzn i popęd płciowy. Najnowsze badania wskazują na możliwe uszkodzenia jąder i ryzyko podpłodności, czyli długotrwałej niemożności zapłodnienia.

Więcej na temat COVID-19 przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Nawet umiarkowany COVID-19 może spowodować ostre uszkodzenie jąder, przewlekły asymetryczny zanik jąder i zmiany hormonalne, na co wskazują doświadczenia prowadzone z udziałem zwierząt. Tego typu badania, oceniające wpływ infekcji COVID-19 na stan jąder i płodność, przeprowadzono na Wydziale Mikrobiologii Uniwersytetu w Hongkongu. Do eksperymentu wykorzystano chomiki syryjskie, które zakażono SARS-CoV-2 przez podanie wirusa do nosa zwierząt lub przez wstrzyknięcie bezpośrednio do jąder. Dla porównania inną grupę zwierząt zakażono wirusem grypy typu A.

- SARS-CoV-2 może powodować ostre uszkodzenie jąder z następczym przewlekłym asymetrycznym zanikiem jąder i związanymi z tym zmianami hormonalnymi, pomimo samoograniczającego się zapalenia płuc u chomików - piszą naukowcy na łamach czasopisma "Clinical Infectious Diseases".

U zainfekowanych zwierząt rozwinęło się zapalenie płuc, które wkrótce ustąpiło. Niemniej jednak to wystarczyło, aby doszło do zmian w jądrach chorych ssaków. W okresie od czterech do ośmiu dni od infekcji zaobserwowano duży spadek poziomu testosteronu we krwi oraz ilości produkowanych plemników. Bardzo niski poziom hormonów płciowych utrzymywał się od 42 do 120 dni po zakażeniu. Ponadto doszło do zmian w wielkości i wadze jąder (atrofia jąder). Zwierzęta cierpiały na ostre zapalenia jąder, krwotoki w kanalikach nasiennych, martwicę kanalików nasiennych oraz zaburzenia spermatogenezy (czyli procesu produkcji nasienia). Stany zapalne, zwyrodnienia i martwica tkanki jąder ciągnęły się od 7 do 120 dni.

Ponadto naukowcy stwierdzili, że do podobnych patologicznych zmian w jądrach doszło niezależnie od wariantu wirusa, którym zainfekowano zwierzęta. Podobne skutki obserwowano zarówno przy zakażeniu deltą, jak i omikronem. Co więcej, takich szkód w organizmie nie odnotowano u chomików chorujących na grypę, nawet gdy wirusa wstrzyknięto bezpośrednio do jąder.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Przede wszystkim zapobiegać

Badania na zwierzętach wskazują także na podobne ryzyko powikłań COVID-19 u ludzi.

- Podczas rekonwalescencji mężczyzn po COVID-19 ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z możliwego hipogonadyzmu (niski popęd płciowy) i ryzyka podpłodności. Takim powikłaniom możemy zapobiec tylko poprzez szczepienia - mówi prof. Kwok-yung Yuen, który kierował badaniami. Szczepionka zmniejsza ryzyko ciężkoobjawowego COVID-19, a tym samym zmniejsza ryzyko innych powikłań, w tym uszkodzeń i atrofii jąder.

Kilka wcześniejszych badań mówiło już o możliwym wpływie ciężkiej infekcji COVID-19 na płodność mężczyzn. Podczas autopsji, po zgonie w wyniku pocovidowych powikłań, u zmarłych mężczyzn obserwowano rozległe zniszczenia tkanki jąder. Ponadto wiele osób po przejściu poważnej koronawirusowej infekcji zgłasza zaburzenia erekcji, a badania wskazują na zmniejszoną produkcję plemników.

Źródła: MedicalXPress.com, Clinical Infectious Diseases

Więcej o: