Ból głowy przy COVID-19. Jak sobie z nim radzić?

Choć od początku pandemii pojawiło się już kilka wariantów koronawirusa, wszystkie z nich łączy jedno - przy zakażeniu możliwe jest wystąpienie uciążliwego bólu głowy i gorączki. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy pojawią się u nas takie objawy.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Ból głowy to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Potrafi wyłączyć z normalnego funkcjonowania, a dodatkowo jest jednym z głównym symptomów infekcji koronawirusem. Niekiedy pojawia się najwcześniej, jeszcze przed wystąpieniem innych, typowych objawów. Często też może utrzymać się bardzo długo. Tłumaczymy, jak można spróbować sobie z nim poradzić. 

Ból głowy jako objaw COVID-19

Zdaniem lekarzy, bóle głowy związane z koronawirusem mogą mieć różną intensywność. Najczęściej jednak odnotowuje się umiarkowane lub silne dolegliwości. Pacjenci skarżą się najczęściej na pulsowanie lub naciskanie po obu stronach głowy. 

Bóle te utrzymują się zazwyczaj dłużej niż trzy dni i często nie ustępują nawet po podaniu środków przeciwbólowych. Pamiętajcie, że jeśli zaobserwujecie u siebie te objawy, a dodatkowo wystąpi gorączka - należy skonsultować się z lekarzem. Do czasu otrzymania profesjonalnej porady medycznej, możecie spróbować wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów na ból głowy. 

Domowe sposoby na ból głowy

  • postaw na wodę i nawadnianie! Pij ją małymi łykami, najlepiej, jeśli cały czas będziesz mieć pod ręką butelkę z wodą. Sprawdzą się też napary z mięty i rumianku. Jeśli dasz radę, przygotuj sobie też mieszankę z wody, cytryny i szczypty soli,
  • zrób okłady. W aptekach znajdziesz specjalne hydrożelowe plastry chłodzące, czasami są wzbogacone w mentol. Pamiętaj, aby nie stosować ich na uszkodzoną skórę. Jeśli nie masz możliwości wyjść lub poprosić kogoś o zakupy w aptece, doskonale sprawdzą się też własnoręcznie przygotowane kompresy,
  • rozluźnij mięśnie karku i szyi. W tym celu możesz wykonać proste ćwiczenie. Usiądź wygodnie i przechylaj głowę po półokręgu, jakbyś miał dotknąć uchem ramienia. Możesz też zataczać powoli koła. Pamiętaj, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów,
  • odpocznij. Poleż wygodnie w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Postaraj się wyciszyć i głęboko oddychać,
  • zrób prosty masaż. Naciskaj przez kilka minut okolice czoła. Możesz też ugniatać kciukami skronie. Na koniec rozmasuj te miejsca. Twój masaż powinien zakończyć się trwającym około 2 sekundy uciskiem górnej części potylicy.
Więcej o: