Więcej na temat zdrowia i omikronu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl
Odkrycia dokonał zespół badawczy z Scripps Research Institute (instytut badawczy w La Jolla w stanie Kalifornia, USA), a z wynikami można się zapoznać na łamach czasopisma "Antioxidans". Wśród kilku związków czynnych biologicznie, które zidentyfikowano w rozmarynie, kwas karnozowy od kilku lat jest przedmiotem badań pod kątem jego wykorzystania w medycynie. Odkryto na przykład, że chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej w oku. Teraz pojawiły się kolejne dowody na korzystne działanie tego związku w przypadku chorób o podłożu zapalnym.
- Uważamy, że kwas karnozowy lub jakaś jego zoptymalizowana pochodna, jest wart zbadania jako potencjalnie tani, bezpieczny i skuteczny sposób leczenia COVID-19 i niektórych innych zaburzeń związanych ze stanem zapalnym - mówi jeden z głównych autorów badania dr n. med Stuart Lipton, wicedyrektor Neurodegeneration New Medicines Center w Scripps Research.
W badaniach na zwierzętach, prowadzonych w Scripps Research, kilka lat temu wykazano, że kwas karnozowy (CA) zmniejsza objawy zapalenia mózgu (jeden z symptomów choroby Alzheimera). Związek aktywował tak zwaną ścieżkę Nrf2 (ang. nuclear factor erythroid 2-related factor 2), czyli przeciwzapalną kaskadę sygnalizacyjną. Najnowsze badania doprowadziły naukowców do odkrycia, że kwas karnozowy hamuje reakcję zapalną układu immunologicznego także w przypadku COVID-19.
Kwas karniozowy oddziałuje bezpośrednio na komórki odpornościowe, hamując nadmierną reakcję zapalną. Dowody znalezione przez naukowców wskazują, że to działanie obejmuje nie tylko COVID-19, ale także wiele innych chorób, w tym alzheimera i chorobę Parkinsona. Ponadto naukowcy uważają, że ten związek może być pomocny w zwalczaniu niektórych objawów "długiego covidu", takich jak mgła mózgowa.
Ale naukowcy znaleźli jeszcze jedną właściwość kwasu karniozowego. Podczas doświadczeń laboratoryjnych zauważyli, że ten związek blokuje infekcję COVID-19. Wydaje się bowiem, że kwas karniozowy jest w stanie odebrać wirusowi zdolność do zakażania komórek poprzez blokowanie receptora ACE2, którego potrzebuje wirus, aby "dostać się" do komórki. Receptor ACE2 to białko, do którego przyczepia się wirus, wykorzystując w tym celu białko kolca.
To dopiero badania wstępne, które sugerują jednak przeciwwirusowy potencjał kwasu karnozowego. Naukowcy przekonują, że warto poświęcić uwagę temu związkowi, zsyntetyzować i przetestować silniejsze jego pochodne, jako potencjalne leki na choroby zapalne.
Źródła: MedicalXpress.com, Antioxidants