Nie wiesz, czy byłeś już zakażony omikronem? Te objawy mogą to potwierdzić

Sygnałem infekcji są objawy przypominające przeziębienie. Jeżeli niedawno doświadczyliśmy bólu gardła, głowy, mieliśmy goraczkę, kaszel, katar, to mógł być COVID-19. Jednoznaczną diagnozę dają jednak dopiero testy.

Więcej na temat zdrowia i omikronu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl

Wiadomo już, że osoby w pełni zaszczepione łagodniej przechodzą infekcję COVID-19. Mogą wręcz nie zauważyć, że się zakaziły. A o to wcale nie jest tak trudno, odkąd pojawił się niezwykle zaraźliwy wariant wirusa, jakim jest omikron. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu najbliższych dwóch miesięcy omikronem może się zarazić nawet co drugi mieszkaniec Europy. Co więcej, najprawdopodobniej wielu z nas przeszło już COVID-19 bez oficjalnego potwierdzenia testem genetycznym. Co może świadczyć o tym, że omikrona mamy już za sobą? Lekarze i naukowcy próbują nam podpowiedzieć.

Omikron może przypominać przeziębienie

Brytyjskie badania, oparte o dane z aplikacji Zoe COVID-19, wskazują na kilka najczęściej powtarzających się objawów. Symptomy infekcji to:

  • katar
  • ból głowy
  • zmęczenie
  • kichanie
  • ból gardła
  • kaszel

Takie  objawy są nam dobrze znane, zwykle tak wygląda przeziębienie. Dlatego obecnie tak trudno stwierdzić, co właściwie nam dolega (dopóki nie zrobimy testu).

- Widzimy, że w przeciwieństwie do innych wariantów, omikron atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe. Dlatego wydaje się, że przynosi łagodniejsze objawy - powiedział Adbi Mahamuda z WHO.

- Różnorodność objawów obserwowanych w przypadku omikronu jest taka sama, jak w przypadku innych wariantów SARS-CoV-2. Trzeba wziąć pod uwagę, że osoby dotknięte tym samym wariantem mogą doświadczać zupełnie innych objawów. Niektórzy mają zatkany nos, inni bóle głowy, czasem ciała, a jeszcze inni ból gardła. W porównaniu z wcześniejszymi wariantami wydaje się jednak, że przy omikronie poważne infekcje płuc są rzadsze - mówi dr David M. Cutler (Santa Monica, Kalifornia) w wywiadzie dla "MedicalNewsToday".

Uważa się także, że omikron rzadziej powoduje utratę węchu i smaku. Może się więc zdarzyć, że "nie zapali nam się czerwona lampka", jak to było w przypadku zakażenia się choćby deltą. Co zatem, poza symptomami przeziębienia, powinno zwrócić naszą uwagę?

Inne objawy towarzyszące, które mogą świadczyć o infekcji omikronem

Starsze warianty koronawirusa rozstrajały układ pokarmowy. Podobnie i atakujący organizm omikron może objawić się zaburzeniami w pracy żołądka, nudnościami lub nawet biegunką. Kolejny symptom to utrata apetytu. A zatem jeżeli zauważamy u siebie tego typu niepokojące objawy, bądźmy ostrożni i zachowajmy się odpowiedzialnie, aby przypadkowo nie zakazić innych osób.

Lekarze zwracają też uwagę na takie symptomy towarzyszące infekcji jak wysypki skórne przypominające pokrzywkę lub wykwity pęcherzykowate. To także nie jest nowość, jeżeli chodzi o objawy COVID-19, nie są też powiązane wyłącznie z omikronem, ale warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ niemal co drugi zakażony doświadczył różnego typu zmian na skórze. Lekarze zwracają uwagę, że wykwity pęcherzykowate pojawiają się przede wszystkim na początku zakażenia, natomiast wysypka czy pokrzywka - na każdym etapie choroby. Pokrzywka i wykwity są też częstsze u młodszych pacjentów. Poinfekcyjne kłopoty skórne to także problemy z włosami, które często matowieją oraz zaczynają wypadać. Część pacjentów skarży się też na podrażnione oczy.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Skąd wiesz, że jesteś zarażony COVID-19?

Objawy infekcji na ogół zaczynają się od bólu ciała, uogólnionego osłabienia, zmęczenia, bólu głowy i gorączki w pierwszych dniach choroby, potem pojawia się kaszl. Czasami dołączają objawy typowe dla przeziębienia, takie jak katar i kichanie itp. Kaszel jest zwykle suchy i ustępuje w ciągu kilku następnych dni.

- W większości przypadków gorączka ustępuje w ciągu pierwszych trzech dni, a jeśli nie, staje się to oznaką umiarkowanej do ciężkiej infekcji, która wymaga ścisłego monitorowania - przestrzegają lekarze.

Źródła: MedicalNewsToday, WHO

Więcej o: