COVID-19: Niewielkie zmiany cyklu menstruacyjnego po szczepieniu szybko mijają

Nie ma obaw, że szczepionka przeciw COVID-19 na dłużej rozstroi nasz cykl miesiączkowy. Jeżeli nawet okres nieco się przesunie, to wkrótce wróci do normy. Znamy już wyniki dwóch badań, które to potwierdzają.

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl

- Badania na temat wpływu szczepionki przeciw COVID-19 na regularność cyklu menstruacyjnego są uspokajające - przekonuje na łamach "British Medical Journal" (BMJ) dr Victoria Male z Imperial College London. Ekspertka przeanalizowała dane pochodzące z USA oraz z Norwegii. Jak zauważa, wszystko wskazuje na to, że niewielkie zmiany w cyklu miesiączkowym są krótkotrwałe, a potem szybko wracają do normy.

Także Brytyjska Agencja ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (The Medicines and Healthcare products Regulatory Agency - MHRA) informuje, że nie ma dowodów na to, aby szczepionki przeciw COVID-19 wpływały na płodność kobiet.

Co wykazały badania?

W miarę, jak szczepienia przeciw COVID-19 zaczęły obejmować coraz młodsze roczniki kobiet, pojawiło się pytanie, czy zastrzyki mogą rozregulować cykl menstruacyjny. Do brytyjskiej Agencji wpłynęło 37 tys. zgłoszeń o przyspieszeniu bądź opóźnieniu miesiączki po przyjęciu szczepionki. Podobnie było w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawiły się sygnały o nieregularnym miesiączkowaniu wkrótce po podaniu zastrzyku.

Uznano wówczas, że konieczne są odpowiednie badania. Jedno z nich zrealizowali Amerykanie na grupie ponad 4 tys. kobiet, drugie wykonano w Norwegii. Z wynikami można się zapoznać na łamach czasopisma BMJ.

- Najnowsze dowody są ograniczone, ale uspokajające - pisze dr Victoria Male.

Eksperci pracujący na zlecenie Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health - NIH) prześledzili dane pochodzące z aplikacji do śledzenia cyklu miesiączkowego. Wynika z nich, że pierwsza dawka szczepionki nie miała wpływu na termin kolejnego okresu, natomiast druga dawka spowodowała opóźnienie średnio o pół dnia. U 358 kobiet odnotowano przesunięcie terminu okresu średnio o 2,3 dnia po przyjęciu drugiej dawki (od 1,5 do 3 dni). W tej grupie 10 proc. kobiet miało dłuższy o 8 dni cykl miesiączkowy, co już jest istotne klinicznie (w porównaniu z 4 proc. niezaszczepionych kobiet z grupy kontrolnej).

We wszystkich badanych grupach kobiet długość cyklu menstruacyjnego wróciła do normy po dwóch miesiącach od szczepienia

- podkreśla ekspertka.

Norweski Instytut Zdrowia zapytał grupę 5,6 tys. kobiet, czy doświadczyły wcześniejszych krwawień lub nasilonego bólu podczas menstruacji przed i po zastrzyku. W tej grupie niemal 40 proc. kobiet skarżyło się na obfite krwawienie nawet przed szczepieniem. - Zmiany w cyklu menstruacyjnym, pojawiające się po szczepieniu, są niewielkie w porównaniu z naturalną zmiennością i szybko wracają do stanu sprzed szczepienia - pisze dr Male. Ekspertka wyjaśnia, że szczepionki przeciwko grypie czy wirusowi HPV również mogą zaburzać cykl miesiączkowy. - W dłuższej perspektywie, takie odstępstwo od normy nie powinno wzbudzać niepokoju - zapewnia dr Male.

Zatem nie ma danych, mogących wskazywać, że szczepionka wpływa na płodność kobiet. Istnieją natomiast obawy, że ciężki COVID-19 obniża liczbę i jakość plemników.

Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

Źródła: BBC News, British Medical Journal

Więcej o: