Nawet dwie trzecie pacjentów z omikronem przeszło już COVID-19

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, nawet dwie trzecie zakażeń omikronem, dotyczy pacjentów, którzy przeszli już COVID-19. Zdaniem ekspertów, ryzyko reinfekcji w przypadku omikronu, jest nawet kilkukrotnie wyższe w porównaniu do delty.

Więcej artykułów dotyczących koronawirusa znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Nowe ustalenia w tej sprawie przedstawili naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Osoby niezaszczepione 11 razy częściej umierają na COVID-19Większość osób, które przeżyły COVID-19, doświadcza objawów rok po przyjęciu na OIT

Specjaliści przeprowadzili badania przesiewowe wśród ochotników. Najnowsze wnioski wysnuto na podstawie 100 tys. testów PCR, z których ok. 4 tys. okazało się pozytywnych. Jak wskazali naukowcy, po analizie próbek stwierdzono, że niemal wszyscy byli zakażeni omikronem, a u 65 proc. tych osób, było to już kolejne zakażenie COVID-19.

Ich obserwacje wydają się potwierdzać tezę, że dominujący aktualnie wariant omikron, omija część odporności wytworzonej po przejściu zakażenia wcześniejszymi wariantami koronawirusa. Jak wskazali naukowcy, ponowne zakażenia pojawiają się najczęściej w określonych grupach. Chodzi m.in. o przedstawicieli personelu medycznego, a także o osoby, które mają dzieci albo liczną rodzinę mieszkającą pod jednym dachem. 

Brak apetytu może być zwiastunem COVID-19Twoje dziecko nie chce jeść? Możliwe, że winny jest COVID-19

Wysoce zakaźny omikron

Nowy wariant koronawirusa nazwany omikronem, dotarł do Wielkiej Brytanii pod koniec listopada. Szybko okazało się, że jest dużo bardziej zakaźny niż poprzednie warianty, a tym samym przyczynił się do lawinowego wzrostu zakażeń. Pod koniec grudnia, w Anglii notowano około 200 tys. przypadków dziennie.

W ostatnim tygodniu, brytyjski rząd zdecydował się na zniesienie większości restrykcji, gdyż fala zakażeń zaczęła wyraźnie opadać. Obecnie tamtejsze ministerstwo zdrowia informuje o około 70-100 tys. nowych przypadków dziennie. 

Więcej o: