CDC: maski z tkaniny nie chronią skutecznie przed wirusem. Czas na zmianę masek

Teraz kiedy dominuje wysoce zakaźny omikron, maski wykonane z tkanin bawełnianych i podobnych materiałów powinniśmy zastąpić maskami, które zapewniają znacznie wyższy stopień ochrony przed zakaźnymi cząstkami.

Więcej na temat pandemii COVID-19 na głównej stronie Gazeta.pl

Eksperci amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (Ośrodki Kontroli i Profilaktyki Chorób - CDC) przyznają, że maski wykonane z tkaniny nie chronią tak skutecznie przed wirusem, jak maski chirurgiczne czy półmaski filtrujące (maski z filtrami klasy N95 lub N99). Zalecają zatem noszenie takich maseczek, które najskuteczniej nas chronią i da się je dobrze dopasować do kształtu twarzy.

Teraz gdy dominuje omikron, maski powinny być bezwzględnie noszone tam, gdzie stykamy się innymi w zamkniętych przestrzeniach. Osoby z katarem, kaszlem i innymi objawami niedyspozycji górnych dróg oddechowych powinny zakładać maskę zawsze, gdy przebywają w otoczeniu innych ludzi, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa.

- Maska jest kluczowym narzędziem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19 i należy pamiętać, że jakakolwiek maska jest lepsza niż brak maski (...). Maski i półmaski filtrujące skutecznie ograniczają przenoszenie SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19, gdy są noszone konsekwentnie i prawidłowo - infromuje CDC na swojej stronie.

Maseczki materiałowe były zalecane w pierwszych miesiącach pandemii, gdy na rynku brakowało masek chirurgicznych czy filtrujących. Były wówczas zarezerwowane przede wszystkim dla służb medycznych i ratunkowych. Obecnie nie ma już problemu z dostępnością takich ochronnych masek filtrujących jak N95 oraz KN95.

Jakie maski są najskuteczniejsze?

Niektóre maski i półmaski zapewniają wyższą ochronę niż inne, a ich prawidłowe noszenie to warunek skuteczności. Maski są tak wykonane, aby wyłapywać kropelki i cząsteczki, które wydychamy i "wyrzucamy" z gardła i nosa w powietrze podczas kaszlu i kichania. Jeśli przylegają ściśle do twarzy, mogą również dawać pewną ochronę przed cząsteczkami rozprzestrzenianymi przez inne osoby.

Wśród masek ochronnych najskuteczniejsze są maski filtrujące wykonane z kilku warstw specjalnego, ściśle tkanego materiału oraz z filtra oczyszczającego. Dzięki temu zatrzymują co najmniej 95 procent cząstek znajdujących się w powietrzu. Wśród masek filtrujących najszerzej stosowane są maski typu N95 oraz KN95. Eksperci podkreślają, że warto przy tym sprawdzić, czy dana maska ma certyfikat, wydany przez uprawnioną instytucję (około 60 proc. masek typu KN95 ocenianych przez amerykański urząd certyfikujący nie spełniało norm). Noszenie maseczki złej jakości nie zapewni nam odpowiedniej ochrony.

Jednorazowe maski chirurgiczne wykonane są z kilku warstw włókniny i mają wbudowany specjalny drucik pomagający dopasować materiał do kształtu nosa. Należy je nosić tak, aby możliwie ściśle przylegały do twarzy i nie pozostawiały szczelin po bokach. Pomagają w tym specjalne gumki czy wiązania z tyłu głowy.

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Zasady użytkowania masek, o których nie wolno zapominać

Każda porada na temat noszenia masek zaczyna się od podstawowego zalecenia: maska jest tylko wtedy skuteczna, jeżeli przylega ściśle do twarzy. Szczeliny po bokach czy na nosie spowodują, że powietrze (a wraz z nim cząstki zakaźne) zawędrują swobodnie do naszych płuc.

- Maseczki chirurgiczne zasłaniają usta i nos, są jednorazowego użytku i łatwo nasiąkają wilgocią. Jeśli maseczka jest wilgotna lub uszkodzona, trzeba ją zmienić - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Wśród masek filtrujących są maski jednorazowe oraz wielokrotnego użytku (R to oznaczenie maski do użytku wielokrotnego, NR - jednorazowych (do 8 godz. użytkowania). Najlepszą ochronę zapewniają maski FFP3, najmniejszą zaś FFP1 (FFP oznacza klasę filtracji). Maska FFP3 filtruje do 99 proc. cząstek wielkości do 0,6 mikrometra, FFP2 - do 94 proc., a FFP1 - do 80 proc.

NFZ przypomina też, że maseczki bawełniane bez filtra ochronią tylko przed dużymi kroplami. Trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie prasować. Ich zaletą jest to, że unikamy bezpośredniego dotykania twarzy rękami. 

- Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) lub dezynfekcją preparatem na bazie alkoholu - przypomina NFZ.

Źródła: CDC.gov, The New York Times, pacjent.gov.pl

Więcej o: