Więcej na temat pandemii COVID-19 na głównej stronie Gazeta.pl
Wiele osób po przejściu COVID-19 cierpi na trudności z poruszaniem się, nawet gdy choroba była łagodna lub umiarkowana. Piszą o tym naukowcy z kilku wiodących instytucji naukowych w Kanadzie na łamach czasopisma "JAMA Network Open". Do takich wniosków doszli po przetestowaniu ponad 24 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat pochodzących z różnych regionów Kanady, które przeszły COVID-19, a nie były hospitalizowane. Cała badana populacja liczyła prawie 52 tysiące osób - dane pochodziły z Canadian Longitudinal Study on Aging.
Oceniano zdolność do aktywności w gospodarstwie domowym, do aktywności fizycznej w ogóle i radzenie sobie z takimi czynnościami jak wstawanie z krzesła, wchodzenie i schodzenie po schodach bez pomocy, czy możliwość samodzielnego przejścia kilku ulic.
To badanie kohortowe przeprowadzone wśród osób po 50. wykazało, że nawet łagodne przechorowanie COVID-19 było istotnie związane ze słabszą mobilnością i gorszymi wynikami, jeśli chodzi o poruszanie się nawet po najbliższym otoczeniu. Wyniki badania pokazały, że u ozdrowieńców po COVID-19 istnieje niemal dwukrotnie wyższe ryzyko pogorszenia się ich stanu fizycznego, w porównaniu z osobami, które nie chorowały. Ozdrowieńcy dwukrotnie częściej nie są w stanie włączać się w prace domowe, ani nie mają wystarczających sił na aktywność fizyczną poza domem. Podobne wyniki uzyskano w przypadku osób, które prawdopodobnie przeszły COVID-19 (nie miały zrobionego testu, mimo iż źle się czuły).
Odkryliśmy, że nawet u osób po łagodnym lub umiarkowanym COVID-19, mobilność i sprawność fizyczna bardzo spada, w porównaniu z osobami, które nie przechorowały koronawirusowej infekcji
- mówi prof. Susan Kirkland z Uniwersytetu Dalhousie, współautorka badania.
Osłabienie sił fizycznych po COVID-19 najbardziej odczuły osoby starsze, o niższych dochodach, mało aktywne fizycznie na co dzień, gorzej się odżywiające i cierpiące na co najmniej trzy przewlekłe choroby. Oznacza to, że negatywne skutki przechorowania COVID-19 dotykają nie tylko najciężej chorych, ale także tych, którzy nie trafili do szpitala - wyrażają niepokój eksperci. Apelują o opracowanie strategii rehabilitacji dla starszych osób po koronawirusowej infekcji, nawet jeśli przeszli chorobę stosunkowo łagodnie.
Źródła: MedicalXpress.com, JAMA Network