"Covidowy język" - jeden z objawów zakażenia. Jakie zmiany skórne wywołuje COVID-19

"Covidowy język" jako objaw koronawirusowej infekcji jest zgłaszany rzadziej, niż typowe dla COVID-19 symptomy, takie jak duszności, kaszel czy gorączka i zmęczenie. Jednak wirus potrafi zaleźć nam za skórę na różne sposoby.

Więcej na temat objawów COVID-19 na głównej stronie Gazeta.pl

"Covidowy język" - czym się objawia

Niektórzy pacjenci z COVID-19 zauważają u siebie dość niezwykłe objawy, które zyskały już nawet swoją zwyczajową nazwę. To tak zwany "covidowy język". Zdarza się bowiem, że choremu podczas choroby puchnie język albo zmienia barwę na czerwoną, pokrywa się białawym niejednolitym nalotem, a na jego powierzchni pojawiają się guzki lub krostki. Tym objawom nierzadko towarzyszy też utrata smaku oraz uczucie pieczenia w ustach. Tego typu zmiany na powierzchni języka nie ograniczają się tylko do COVID-19. Zdarzają się także chorym zakażonym innymi wirusami lub bakteriami.

Jakie mogą być przyczyny "covidowego języka"

Na powierzchni języka mamy sporą liczbę receptorów ACE2 (receptor enzymu konwertującego angiotensynę 2). Są to białka, które koronawirus wykorzystuje do przyłączania się do naszych komórek. Jest to więc droga, którą się zakażamy. Jeśli zatem koronawirus wnika do naszego organizmu poprzez jamę ustną wykorzystując znajdujące się tam licznie receptory ACE2, może to skutkować zmianami na języku czy jego obrzękiem. Narządy z większą liczbą takich receptorów są bowiem szczególnie podatne na odpowiedź zapalną.

Ponadto podczas zwalczania infekcji, gdy układ odpornościowy celuje w koronawirusa, może dochodzić do niewielkiego obrzęku całego ciała, w tym także języka. Pacjenci niekiedy skarżą się także na suchość w ustach. To efekt niewłaściwej pracy gruczołów ślinowych, które uległy zainfekowaniu. Suchość w ustach może też prowadzić do innych problemów z jamą ustną (ślina pełni m.in. funkcje bakteriobójcze, stąd jej niedobór grozi wtórnymi infekcjami).

Pleśniawki na języku i w całej jamie ustnej to oznaka infekcji grzybiczej. Mogło do niej dojść samodzielnie lub w wyniku nadkażenia, spowodowane osłabieniem organizmu walką z chorobą. Niekiedy jest to też efekt uboczny stosowanych leków. W dodatku takie objawy mogą się utrzymywać tygodniami.

Za charakterystyczne zmiany na języku, zwane językiem geograficznym, także odpowiadają infekcje. Określenie "język geograficzny" bierze się z tego, że w wyniku zmian zapalnych wygląda on jak mapa: są na nim widoczne czerwone plamy z białymi obwódkami.

I na koniec przypomnijmy, że wirusowa infekcja może aktywować inne wirusy znajdujące się w ciele, takie jak na przykład wirus opryszczki pospolitej. Wtedy objawy w jamie ustnej to może być po prostu "obudzona" opryszczka.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Jakie zmiany skórne mogą być związane z COVID-19?

Do tej pory zgłoszono całkiem pokaźną listę objawów skórnych powiązanych z COVID-19. I tak, zwykła skórna wysypka może dotyczyć każdego, ale obserwowana jest częściej u dzieci i młodych osób. Są to czerwone, różowe, a nawet fioletowe krostki rozsiane nieregularnie po ciele. Czasami wysypka wiąże się z niewielką opuchlizną. Bywa, że towarzyszy jej świąd. Co więcej, wysypka nie mija zbyt szybko. Zdarza się, że trwa od 2 do 12 dni. Taka wysypka albo pojawia się wraz z COVID-19 albo dopiero po kilku dniach od wystąpienia pierwszych symptomów choroby.

Zmiany skórne wywołane przez COVID-19 obejmują: pokrzywkę (swędzące plamy lub bąble na kończynach i tułowiu), wysypkę z pęcherzami (trochę jak w ospie wietrznej), plamki i grudki na tułowiu, punktowe plamy (najczęściej na nogach) oraz przebarwienia na skórze tworzące coś w rodzaju siatki (głównie na nogach). Ponadto obserwujemy jeszcze jeden charakterystyczny objaw skórny, zwany "palcami covidowymi". To przebarwienie i obrzęk obejmujący palce u stóp. Zwykle też "covidowe palce" bolą, swędzą lub pieką.

Źródła: healthline.com, British Journal Dermatology

Więcej o: