Więcej na temat szczepień przeciw COVID-19 na głównej stronie Gazeta.pl
To jedno z pierwszych na świecie tak dużych badań, w których sprawdzano wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na ciążę i ryzyko przedwczesnego urodzenia dziecka lub urodzenia dziecka z niską wagą. Wyniki są uspokajające.
Jak informuje amerykańska rządowa agencja medyczna Centers for Disease Control and Prevention (CDC - Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) badanie, obejmujące ponad 46 000 ciężarnych kobiet, pokazało, że zaszczepienie się przeciw COVID-19 podczas ciąży nie jest związane ani z przedwczesnym porodem, ani też z ogólnie niską masą urodzeniową. Grupą odniesienia były kobiety w ciąży, które się nie zaszczepiły przeciw COVID-19.
Mimo iż wiadomo, iż przejście COVID-19 w ciąży grozi ciężkimi objawami i powikłaniami ciąży, wiele kobiet boi się i unika szczepień. Stąd amerykańskie badania, które mają pomóc ciężarnym w podjęciu decyzji o chronieniu ciebie i swojego dziecka.
Wcześniejsze badania nad szczepieniami przeciw COVID-19 podczas ciąży były ograniczone małą liczebnością próby lub brakiem nieszczepionej grupy porównawczej. Dlatego też CDC przeprowadziło szeroko zakrojone retrospektywne badania z udziałem ciężarnych kobiet zaszczepionych oraz niezaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Dane pochodzą z ośmiu organizacji opieki zdrowotnej Vaccine Safety Datalink, z okresu od 15 grudnia 2020 do 22 lipca 2021 roku. W badanej grupie około 10 tys. kobiet zaszczepiło się jedną lub dwiema dawkami preparatu mRNA (Pfizer lub Moderna), większość w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Następnie porównano ryzyko wcześniejszego porodu oraz ryzyko urodzenia dziecka z niedowagą wśród zaszczepionych i nieszczepionych kobiet w ciąży.
- Wyniki konsekwentnie wykazywały brak zwiększonego ryzyka w porównaniu z ryzykiem wśród nieszczepionych kobiet w ciąży — czytamy na stronie CDC, gdzie opublikowano wyniki.
Bezwzględne niebezpieczeństwo ciężkiego zachorowania na COVID-19 podczas ciąży jest niskie, niemniej jednak istnieje. Z tego, co do tej pory wiadomo, ciężarne z objawowym COVID-19 mają dwukrotnie wyższe ryzyko, że trafią na oddział intensywnej terapii oraz o 70 proc. wyższe ryzyko zgonu, w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży i chorymi na COVID-19.
Ryzyko przedwczesnego porodu w przypadku kobiet w ciąży i zarażonych koronawirusem wydaje się być wyższe. Jest to dobrze udokumentowane. - Mózg płodu z każdym tygodniem jest coraz bardziej rozwinięty. Jeśli masz COVID-19 i musisz rodzić przedwcześnie, ryzykujesz, że wpłynie to na długoterminowy rozwój twojego dziecka — mówi dziennikowi "The New York Times" dr Heather S. Lipkind z Uniwersytetu w Yale.
Innymi słowy, ewentualne ryzyko związane ze szczepieniami jest o wiele niższe niż ryzyko dla zdrowia matki i dziecka, jakie niesie ze sobą przechorowanie zakaźnej choroby. Mamy też dowody, że zaszczepione kobiety w ciąży przekazują przeciwciała swojemu dziecku poprzez krew pępowinową (takie badania prowadzono m.in. w New York University School of Medicine).
Myślę, że kobiety w ciąży po prostu boją się nieznanego. Te nowe badania powinny sprawić, że poczują się trochę pewniej zastanawiając się nad szczepionką
- powiedziała dziennikowi dr Lipkind.
Źródła: CDC.gov, The New York Times